Prezydent odznaczy najlepszego polskiego szachistę

Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe odznaczy w czwartek prezydent Andrzej Duda zdobywcę Pucharu Świata w szachach Jana-Krzysztofa Dudę - poinformował szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Prezydent odznaczy najlepszego polskiego szachistę

Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe odznaczy w czwartek prezydent Andrzej Duda zdobywcę Pucharu Świata w szachach Jana Krzysztofa Dudę – poinformował szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Uroczystość odbędzie się w czwartek o godz. 16 w Pałacu Prezydenckim.

Jak przekazał szef Gabinetu Prezydenta RP, prezydent odznaczy Jana Krzysztofa Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe.

Na początku sierpnia tego roku arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Jan-Krzysztof Duda urodził się w 1998 r. w Krakowie. W szachy gra od 5. roku życia. W wieku 7 lat zdobył Puchar Polski do lat 8, rok później zadebiutował na światowej liście rankingowej Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Zdobył m.in. tytuł mistrza świata do lat 10 (w 2008 roku), mistrza Europy do lat 14 (w 2012 roku). Od 2013 roku jest arcymistrzem.

W 2016 roku szachista został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i popularyzację dyscypliny.

Leave a Reply