Prezydent: Mamy obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej

Mamy obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. W jego ocenie to, co robią władze Białorusi wobec ludzi wysłanych na granicę z Polską jest bezlitosne i nieprzyzwoite.

Prezydent: Mamy obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej

Mamy obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej – podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. W jego ocenie to, co robią władze Białorusi wobec ludzi wysłanych na granicę z Polską jest bezlitosne i nieprzyzwoite.

Prezydent Andrzej Duda był we wtorek gościem „Wiadomości” na antenie TVP Info. Skomentował tam m.in. sytuację na granicy polsko-białoruskiej. „Mamy obowiązek strzeżenia granicy UE. Zostało nam to powierzone i staramy się to zrealizować jak najlepiej” – powiedział.

Jak przypomniał, sytuacja z którą mamy do czynienia na granicy polsko-białoruskiej, litewsko-białoruskiej oraz łotewsko-białoruskiej jest „akcją o charakterze hybrydowym, realizowaną przez władze Białorusi”. „Ci ludzie są przez nich wykorzystywani. Są z premedytacją wysyłani na nasze granice, po aby zakłócić funkcjonowanie naszych krajów i podminować naszą pozycję w ramach UE” – tłumaczył Duda. „To (działania Białorusi – PAP) jest coś, na co nikt nie może się zgodzić” – ocenił.

Prezydent mówił również o tym, że brutalne wykorzystywanie tych ludzi przez władze Białorusi „woła o pomstę o nieba”. „To jest po prostu bezlitosne. Jak można pędzić ludzi niemalże pod karabinami na granicę, żeby ich przepchnąć na drugą stronę po to, aby zaszkodzić naszemu krajowi” – zastanawiał się Duda. „To jest zwyczajnie od strony ludzkiej nieprzyzwoite” – podsumował.

Leave a Reply