Prezydent Joe Biden wygłosi przemówienie w rocznicę zamieszek 6 stycznia

Prezydent USA Joe Biden zamierza wygłosić przemówienie 6 stycznia w pierwszą rocznicę szturmu jego przeciwników na Kapitol w Waszyngtonie - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Wcześniej konferencję prasową zapowiedział na 6 stycznia były prezydent Donald Trump.

Prezydent Joe Biden wygłosi przemówienie w rocznicę zamieszek 6 stycznia

Prezydent USA Joe Biden zamierza wygłosić przemówienie 6 stycznia w pierwszą rocznicę szturmu jego przeciwników na Kapitol w Waszyngtonie – poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Wcześniej konferencję prasową zapowiedział na 6 stycznia były prezydent Donald Trump.

„Myślę, że można bezpiecznie założyć, że Amerykanie usłyszą prezydenta tego dnia” – zapowiedziała Psaki na konferencji prasowej. Zaznaczyła jednak, że szczegóły wystąpienia Bidena nie zostały jeszcze ustalone.

We wtorek własne wystąpienie w tej sprawie w rocznicę wydarzeń zapowiedział były prezydent Trump, zwołując konferencję prasową. W wydanym oświadczeniu powtórzył swoje oskarżenia dotyczące rzekomych fałszerstw wyborczych z 2020 roku, zaś atak swych zwolenników na Kapitol określił mianem „całkowicie nieuzbrojonego protestu przeciwko sfałszowanym wyborom”. Dodał też, że „prawdziwą insurekcją” były wybory prezydenckie, a nie zamieszki mające na celu zakłócenie oficjalnego liczenia głosów w Kongresie.

W trakcie zamieszek z 6 stycznia br. życie straciło pięć osób, a kilkadziesiąt odniosło rany. Zarzuty postawiono dotychczas prawie 700 osobom uczestniczącym w zajściach.

Leave a Reply