Prezydent Duda po spotkaniu z Macronem: rysuje się bardzo jasna przyszłość współpracy polsko-francuskiej [VIDEO]

Jako bardzo szczerą i otwartą określił prezydent Andrzej Duda swą środową rozmowę z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem. W jego ocenie rozmowa ta rysuje "bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej". "Polska i Francja są sojusznikami i partnerami"- podkreślił prezydent.

Prezydent Duda po spotkaniu z Macronem: rysuje się bardzo jasna przyszłość współpracy polsko-francuskiej [VIDEO]

Jako bardzo szczerą i otwartą określił prezydent Andrzej Duda swą środową rozmowę z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem. W jego ocenie rozmowa ta rysuje „bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej”. „Polska i Francja są sojusznikami i partnerami”- podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda przebywał w środę w Paryżu z roboczą wizytą, podczas której spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy obu przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii. W delegacji uczestniczyli również szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Szef BBN o spotkaniu prezydentów: to przełom w relacjach polsko-francuskich

„Mamy do czynienia z niewątpliwym przełomem w relacjach polsko-francuskich. Prezydent Andrzej Duda w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkukrotnie spotykał się z prezydentem Macronem. Nasze relacje nabierają strategicznego wymiaru w pełnym tego słowa znaczeniu” – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

Jak dodał, w sprawach bezpieczeństwa „prezydenci w pierwszym rzędzie rozmawiali o sytuacji na granicy z Białorusią i agresji hybrydowej Aleksandra Łukaszenki”. „Ale także o roli, jaką Rosja odgrywa w naszym regionie, na Ukrainie, i nie tylko. W szczególnej sferze francuskich zainteresowań leży aktywność rosyjskich najemników na terenie Afryki” – relacjonował szef BBN.

Prezydenci mówili także o ewentualnym zaangażowaniu Polski w dowodzoną przez Francję unijną operację wojskowa Takuba w Mali. Jak przekazał Soloch, „prezydent Emmanuel Macron podziękował za gotowość Polski do wsparcia operacji i udziału w niej wraz z pozostałymi siłami państw europejskich”.

Duda: to była bardzo szczera i otwarta rozmowa

Wieczorem prezydent wystąpił w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info, gdzie został zapytany o swoją wizytę we Francji.

„To było bardzo dobre spotkanie, jestem z niego zadowolony. Pan prezydent mnie zaprosił, żeby porozmawiać o ważnych sprawach, które łączą nasze kraje, także w ramach europejskiej wspólnoty” – powiedział Duda, zaznaczając, że była to jego trzecia rozmowa z Emmanuelem Macronem w ciągu ostatniego pół roku.

Tematem spotkania była także współpraca zbrojeniowa i wojskowa, w tym w ramach NATO i Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście prac nad nową Koncepcją strategiczną NATO oraz Kompasem Strategicznym UE

Prezydent mówiąc o stosunkach pomiędzy Polską a Francją stwierdził, że dwa państwa są „sojusznikami i partnerami”. „Cieszy mnie, że Francja chce rozwijać bezpieczeństwo europejskie i w ramach NATO zacieśniać europejską współpracę militarną” – powiedział prezydent.

Wyraził też nadzieję, że rozmowa, którą określił też jako „bardzo szczerą i otwartą”, rysuje „bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej”.

„Francja jest drugim najsilniejszym krajem Unii Europejskiej, my jesteśmy najsilniejszym krajem naszej części Europy – Środkowej. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy tutaj dużym państwem także i w ramach współpracy Trójmorza, więc nasza pozycja jest licząca się. Cieszę się bardzo, że Francja to docenia i widzi też perspektywę współpracy z nami na długie lata” – zaznaczył Duda.

Prezydent: mam nadzieję, że będzie współpraca z Francją w kwestii energetyki jądrowej

Prezydent  Duda poinformował również w TVP Info, że w rozmowie z Macronem wskazywał m.in., że „niezwykle potrzebna” jest dywersyfikacja dostaw gazu w Europie.

„Właśnie dlatego budujemy gazociąg z szelfu norweskiego do Polski, żeby zapewnić bezpieczeństwo gazowe, energetyczne w naszej części Europy. To po to budujemy interkonektory łączące nas z Ukrainą, z Litwą, ze Słowacją” – zaznaczył prezydent. Jak dodał, „to są takie działania, które budują bezpieczeństwo europejskie także w ramach UE”.

„Tutaj pan prezydent zgodził się ze mną, że właśnie tak powinniśmy działać. Zaproponowałem też możliwość ewentualnie podjęcia jakichś wspólnych działań w celu pomocy Mołdawii. Nie wykluczył tego i powiedział, że jest to dobry pomysł” – powiedział Duda, nawiązując do zapowiedzianego przez Rosję wstrzymania dostaw gazu do Mołdawii, jeżeli ta nie spełni postawionych jej warunków.

Prezydent dodał, że rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydent Mołdawii Maią Sandu i obiecał jej poszukać wsparcia dla Mołdawii, bo „rzeczywiście ta sytuacja była niebezpieczna zwłaszcza wobec nadchodzącej zimy”. „Cieszę się, że możemy pomóc, że to oferta naszej firmy wygrała i bardzo dobrze, że tę pomoc okażemy, bo to jest taki przyjacielski, sympatyczny gest” – podkreślił.

Pytany o ewentualną przyszłą współpracę Polski z Francją w kwestii energetyki jądrowej, Duda wyraził nadzieję, że „współpraca w tym zakresie będzie”. „Francja jest europejskim partnerem, który ma ogromne doświadczenie, jeżeli chodzi o energetykę jądrową. Elektrownie jądrowe będą nam niezbędne jeżeli mamy zrealizować zobowiązania klimatyczne.Nie mamy innego wyjścia. Taka jest charakterystyka naszego kraju, że nie możemy zdobyć wystarczającej ilości energii ze źródeł odnawialnych chociażby przez to, że nie zawsze jest wiatr, świeci słońce” – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Duda: będą kolejne spotkania z prezydentem Macronem

Prezydent Duda podkreślił też w trakcie rozmowy, że niebawem dojdzie do kolejnego spotkania z francuskim prezydentem. „Na pewno będziemy mieli spotkania, dlatego że de facto rozpoczynamy zacieśnioną współpracę. Jest ogrom pracy do wykonania dla przedstawicieli rządu, dla ministrów, wiceministrów, ekspertów. To jest współpraca na niwie, która jest bardzo skomplikowana, kiedy mówimy o energetyce” – powiedział Duda.

Duda przypomniał także, że prezydent Emmanuel Macron niebawem stanie na czele prezydencji Unii Europejskiej. „Więc tych tematów, w których będziemy się poruszali w najbliższym czasie – mówię tutaj o miesiącach – na pewno będzie bardzo dużo” – ocenił. „Najprawdopodobniej dojdzie jeszcze do niejednego spotkania” – zauważył Andrzej Duda.

Leave a Reply