Prezydent Andrzej Duda przybył do Nigerii

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek rano do stolicy Nigerii - Abudży. To początek podróży polskiego przywódcy po zachodniej Afryce. W Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu będzie rozmawiał nt. dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego i rosyjskiej propagandy.

Prezydent Andrzej Duda w Nigerii, Fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Prezydent Andrzej Duda w Nigerii, Fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek rano do stolicy Nigerii – Abudży. To początek podróży polskiego przywódcy po zachodniej Afryce. W Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu będzie rozmawiał nt. dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego i rosyjskiej propagandy.

We wtorek prezydent składa wizytę roboczą w Nigerii, w środę – wizytę roboczą w Wybrzeżu Kości Słoniowej, a w czwartek – razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą – wizytę oficjalną w Senegalu.

W Abudży zaplanowano spotkanie polskiego przywódcy z prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim. Tego samego dnia prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu “New Avenues of Polish-Nigerian Cooperation” z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi.

Drugim przystankiem wizyty prezydenta RP w Afryce będzie Abidżan. W środę Duda spotka się z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą. W czwartek prezydent wraz z małżonką złożą oficjalną wizytę w Senegalu. W Dakarze polski przywódca spotka się z prezydentem Macky Sallem. Wieczorem w programie wizyty zaplanowano spotkanie prezydenta z minister ds. energii i paliwa Senegalu Aissatou S. Gladimy oraz przedstawicielami senegalskiego i polskiego sektora energetycznego.

Kumoch: będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób przeciwdziałać rosyjskiemu szantażowi żywnościowemu

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zapowiadał, że prezydent zamierza się bardzo dokładnie wsłuchać w głos Afryki, zanim wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

“Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób przeciwdziałać rosyjskiemu szantażowi żywnościowemu, ale również jasno chcemy przekazać to, w jaki sposób nasz region Europy – który nigdy nie był kolonizatorem – postrzega imperializm rosyjski, który wpisuje się w najgorsze tradycje zdobywania i kolonizowania cudzych ziem” – powiedział Kumoch.

Dodał, że Polska “od początku deklarowała, że jest w stanie wspierać eksport ukraińskiej żywności, na ile to może wesprzeć państwa najbardziej potrzebujące”. “Nie uchylamy się od odpowiedzialności” – zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak zauważył, państwa afrykańskie od miesięcy znajdują się pod silną presją rosyjskiej propagandy. “Wiemy też, że wiele z nich także rozumie, jak naprawdę sytuacja wygląda, ale o tym trzeba mówić, mówić, mówić” – zaznaczył Kumoch. Prezydencki minister podkreślił, że jednym z celów wizyty jest zachęcenie krajów afrykańskich do wspólnego przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Kumoch: rozmowy będą także dotyczyły oczywiście współpracy gospodarczej. Na miejscu będą przedstawiciele Orlenu i PGNiG

“Rozmowy będą także dotyczyły oczywiście współpracy gospodarczej – również w kwestiach surowcowych; będą na miejscu przedstawiciele Orlenu i PGNiG. Przynajmniej dwa z tych trzech państw to kraje, które są dostarczycielami surowców – szczególnie Nigeria, a Senegal to kolejny otwierający się rynek, na który zostaliśmy zaproszeni do tego, by brać udział, pomagać, współpracować w rozpracowywaniu złóż senegalskich” – powiedział szef BPM.

O planowanej wizycie w krajach afrykańskich prezydent Duda poinformował pod koniec sierpnia w radiu Zet. Przekazał wówczas, że wybiera się na rozmowy w związku m.in. z przyszłością polskiej energetyki, także i dostaw gazu do Polski.

“Odwiedzę szereg krajów afrykańskich, m.in. także i Senegal. I będziemy właśnie na temat dostaw w przyszłości gazu do Polski rozmawiali, bo tam jest zainteresowanie eksportem gazu do Europy, w tym eksportem gazu do naszego kraju. Już tutaj wstępne rozmowy były w tej sprawie prowadzone. Ja będę tam rozmawiał na ten temat bezpośrednio” – zapowiedział prezydent.

Leave a Reply