Premier żartowniś: Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby ceny były niższe

Polski rząd nie siedzi z założonymi rękami, nie chowamy głowy w piasek, tylko robimy wszystko to, co jest w naszej mocy, żeby ceny były niższe - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier żartowniś: Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby ceny były niższe

Polski rząd nie siedzi z założonymi rękami, nie chowamy głowy w piasek, tylko robimy wszystko to, co jest w naszej mocy, żeby ceny były niższe – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w briefingu na stacji Orlen, dotyczącym obniżenia do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, a także na nawozy i gaz; do 5 proc. obniżono VAT na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa silnikowe. Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

„Polski rząd nie siedzi z założonymi rękami, nie chowamy głowy w piasek, tylko robimy wszystko to, co jest w naszej mocy, żeby ceny były niższe, żeby zwalczyć tę inflacyjna hydrę, tę inflacyjna huśtawkę. Dlatego już przed świętami obniżyliśmy akcyzę, obniżyliśmy VAT na wiele nośników, a po sylwestrze – obiecaliśmy ze od 1 lutego obniżymy VAT na paliwo, na benzyn z 23 na 8 proc. I tak jak obiecaliśmy to zrobiliśmy” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera inflacja do Polski przyszła razem z „covidem, z manipulacjami cenowymi Gazpromu i nieodpowiedzialną polityką klimatyczną Unii Europejskiej”. „To trzy główne przyczyny” – ocenił. „Ratując miejsca pracy płaciliśmy za ZUS, płaciliśmy z budżetu za tzw. postojowe, i po prostu wiele innych instrumentów ratujących miejsca pracy. To spowodowało, że ta masa pieniądza dzisiaj wchodzi na rynek. Gazprom i Rosja – to jest bardziej niż oczywiste – kilkukrotny wzrost, 500-600 proc., przekłada się na ceny różnych produktów. W cenie energii elektrycznej, co najmniej połowa to koszty polityki klimatycznej Unii Europejskiej” – powiedział.

Leave a Reply