Premier Szwecji: Pozostawanie poza sojuszami wojskowymi nie jest już korzystne

W niedzielę zarząd socjaldemokratów po wewnątrzpartyjnych konsultacjach opowiedział się za przystąpieniem Szwecji do NATO. "Najlepsze dla naszego bezpieczeństwa jest wejście do NATO. Pozostawanie poza sojuszami wojskowymi dobrze nam służyło przez ponad 200 lat, ale nie jest już korzystne" - oświadczyła w niedzielę premier Szwecji oraz szefowa Partii Robotniczej - Socjaldemokraci Magdalena Andersson.

Premier Szwecji Magdalena Andersson. Fot. PAP/EPA/Fredrik Persson
Premier Szwecji Magdalena Andersson. Fot. PAP/EPA/Fredrik Persson

W niedzielę zarząd socjaldemokratów po wewnątrzpartyjnych konsultacjach opowiedział się za przystąpieniem Szwecji do NATO. “Najlepsze dla naszego bezpieczeństwa jest wejście do NATO. Pozostawanie poza sojuszami wojskowymi dobrze nam służyło przez ponad 200 lat, ale nie jest już korzystne” – oświadczyła w niedzielę premier Szwecji oraz szefowa Partii Robotniczej – Socjaldemokraci Magdalena Andersson.

Premier Andersson podkreśliła na konferencji prasowej, że decyzja Szwecji wynika ze zmiany sytuacji bezpieczeństwa. “Na Ukrainie wojska rosyjskie dokonują zbrodni wojennych, widzimy masowe groby i masowe gwałty. Nie wierzymy, że sytuacja zmieni się w najbliższej przyszłości” – stwierdziła.

Jak dodała, “tego rodzaju agresja może być skierowana przeciwko Szwecji”.“Dlatego potrzebujemy dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa, takich, jakie możemy uzyskać jako członek NATO” – podkreśliła.

Finlandia za wejściem do struktur NATO

Andersson przypomniała, że pozytywną decyzję w sprawie członkostwa w NATO podjęła już Finlandia. “Gdyby Szwecja pozostała jedynym krajem (członkiem UE) w regionie Morza Bałtyckiego poza NATO, to znaleźlibyśmy się w trudnej sytuacji” – zauważyła.

Według polityk szwedzka socjaldemokracja, wprowadzając kraj do NATO, nadal będzie działać na rzecz rozbrojenia jądrowego oraz sprzeciwiać się stałej obecności baz NATO na terytorium Szwecji. “Że jest to możliwe, pokazują przykłady Norwegii oraz Danii” – zaznaczyła.

Szefowa MSZ Szwecji Ann Linde podkreśliła, że podczas ratyfikowania szwedzkiego wniosku o członkostwo NATO “jeszcze wiele rzeczy może się wydarzyć”. “Jesteśmy świadomi, że nie jest to prosty proces. Musimy być na to przygotowani” – zaznaczyła.

Andersson na pytanie, kiedy Szwecja może zostać pełnoprawnym członkiem NATO, odpowiedziała, że może to zająć do 12 miesięcy.

W poniedziałek w szwedzkim parlamencie ma odbyć się debata na temat wstąpienia kraju do NATO, a następnie rząd ma podjąć formalną decyzję w tej sprawie.

Leave a Reply