Premier po spotkaniu z Joe Bidenem: Naszym obowiązkiem jest pomaganie pokrzywdzonym z Ukrainy

Naszym obowiązkiem jest pomaganie najbardziej pokrzywdzonym obywatelom Ukrainy. Jesteśmy w środku lub na początku krwawego konfliktu. Powiedziałem prezydentowi Bidenowi, że może liczyć na Polskę - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, znaczna część amerykańskich środków przeznaczonych na pomoc uchodźcom z Ukrainy może trafić do Polski.

Premier po spotkaniu z Joe Bidenem: Naszym obowiązkiem jest pomaganie pokrzywdzonym z Ukrainy

Naszym obowiązkiem jest pomaganie najbardziej pokrzywdzonym obywatelom Ukrainy. Jesteśmy w środku lub na początku krwawego konfliktu. Powiedziałem prezydentowi Bidenowi, że może liczyć na Polskę – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, znaczna część amerykańskich środków przeznaczonych na pomoc uchodźcom z Ukrainy może trafić do Polski.

„W ciągu 2-3 tygodni środki na pomoc humanitarną ze Stanów Zjednoczonych i UE dla obywateli Ukrainy powinny trafić do Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.

Szef polskiego rządu podkreślił, że pomoc pokrzywdzonym wojną w Ukrainie to obowiązek.

Premier: musimy pamiętać, że Ukraińcy walczą również o naszą wolność

Pamiętajmy, że Ukraińcy za wschodnią granicą Rzeczypospolitej walczą też za naszą wolność, o bezpieczeństwo w Europie. Walczą przeciwko brutalnemu agresorowi, jakim jest Rosja – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, wziął udział w spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie działa punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.

„Polacy pokazują w tym wyjątkowym czasie, że jesteśmy zjednoczeni, że dzielimy się dobrem, że Ukraina może na nas liczyć” – mówił premier podczas konferencji po spotkaniu.

„Nie pamiętam od czasów Solidarności takiego czasu zjednoczenia Polaków, jaki jest dzisiaj” – zaznaczył.

Premier Morawiecki: jesteśmy w środku, a może dopiero na początku krwawego konfliktu, ten czas wymaga od nas więcej

Polska jest na ustach Zachodu dzisiaj, ale pamiętajmy jesteśmy w środku, a może dopiero na początku krwawego konfliktu, bardzo trudnego konfliktu. Ten czas wymaga od nas więcej – powiedział premier.

Morawiecki powiedział po tym spotkaniu, że „naszym obowiązkiem jest dbać o wszystko, aby zapewnić warunki do pokoju, do rozwoju Ukrainy później, ale dzisiaj naszym obowiązkiem jest pomagać tym, którzy zostali najbardziej pokrzywdzeni przez los”.

„Tak jak dzisiaj z prezydentem Bidenem widzieliśmy takich ludzi, którzy przyjechali z Charkowa, Mariupola, Odessy, z miejsc zbombardowanych, kobiety, dzieci, którzy mówili wprost: +nasze domy zostały zrównane z ziemią, ledwie uszliśmy z życiem, ranni, nasi przyjaciele, nasi sąsiedzi, zostali tam na Ukrainie+” – mówił. „Dzisiaj tych rannych ludzi leczymy w naszych szpitalach” – dodał. Podziękował lekarzom i pielęgniarkom, którzy się w to zaangażowali.

„Polska jest na ustach Zachodu dzisiaj, ale pamiętajmy – jesteśmy w środku, a może dopiero na początku krwawego konfliktu, bardzo trudnego konfliktu. Ten czas wymaga od nas więcej” – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki: znaczna część środków z USA na pomoc uchodźcom może trafić do Polski

Znaczna część amerykańskich środków przeznaczonych na pomoc uchodźcom z Ukrainy może trafić do Polski – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Według niego, w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni Polska otrzyma także pieniądze z UE.

„Pan prezydent obiecał mi, że z tej puli środków znaczna część trafi do Polski – po polskiego budżetu, do budżetu polskich organizacji pozarządowych. Rozmawiałem o tym bardzo intensywnie teraz w Brukseli, również z panem prezydentem Bidenem, bo on tam także wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, a także z naszymi partnerami z innych krajów członkowskich” – relacjonował Morawiecki.

Premier: prezydent USA był pod ogromnym wrażeniem organizacji procesu uchodźczego przez Polskę

Według premiera Mateusza Morawieckiego prezydent USA Joe Biden, który spotkał się z uchodźcami na Stadionie Narodowym w Warszawie, był pod ogromnym wrażeniem organizacji procesu uchodźczego.

„Pan prezydent także podczas tutaj tego spotkania z uchodźcami na Stadionie Narodowym w Warszawie wspominał o amerykańskich doświadczeniach w tym zakresie. Mówił o tym, że i Ameryka przecież ma ogromne doświadczenia związane z uchodźcami” – odpowiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że amerykański prezydent podczas tego spotkania mówił też, „że tak wielkiego przypływu uchodźców, w tak krótkim czasie, dawno nie tylko nie doświadczył żaden kraj, ale po prostu był pod ogromnym wrażeniem organizacji tego procesu przez Polskę, przez polski rząd”.

„A my z kolei uczciwie mówiliśmy, że jest to wspólna nasza praca, nie tylko polskiego rządu, ale także polskich samorządów, także polskich organizacji pozarządowych, różnego rodzaju organizacji pożytku publicznego, parafii, straży pożarnej, harcerzy i tak dalej” – mówił Morawiecki.

„I to nasza wspólna organizacja, wspólne dobro, które dajemy, jest dobrem, które musi zwyciężyć. Prezydent Rosji Władimir Putin nie może zwyciężyć, bo zło na koniec musi przegrać z dobrem. I niech przegra jak najszybciej” – dodał premier.

Leave a Reply