Premier: Obniżamy dolną stawkę PIT i likwidujemy ulgę dla klasy średniej

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o PIT, który zakłada obniżenie od 1 lipca dolnej stawki tego podatku z 17 proc. do 12 proc. Ponadto zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej. "Mamy nadzieję, że nowy system podatkowy złagodzi putinflację" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Piotr Nowak
Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Piotr Nowak

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o PIT, który zakłada obniżenie od 1 lipca dolnej stawki tego podatku z 17 proc. do 12 proc. Ponadto zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej. “Mamy nadzieję, że nowy system podatkowy złagodzi putinflację” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, informując w piątek o przyjęciu przez rząd projektu zmian podatkowych.

“Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej. Ale jednocześnie obniżamy stawkę PIT do 12 proc. i to jest najmocniejsza obniżka od wielu lat, która obejmie miliony podatników” – mówił Morawiecki na konferencji prasowej. Jak zaznaczył, jest to zmiana korzystna dla większości podatników, a neutralna dla reszty.

Jak dodał Morawiecki, w projekcie zakłada się też uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w kilku miejscach. “W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę już od pierwszej wypłaty” – podkreślił.

Z kolei – jak wskazał szef rządu – proponowana zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej oznacza niższe podatki dla 1,4 mln przedsiębiorców.

Premier: chcemy, aby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy

Przyjazne podatki, to przede wszystkim niskie, proste i sprawiedliwe podatki – podkreślił premier. Dodał, że zaproponowane zmiany w podatkach to m.in. odpowiedź na to co się dzieje w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Szef rządu zauważył na piątkowej konferencji prasowej, że agresja Rosji na Ukrainę wywołała destabilizację gospodarczą w Europie. W związku z tym – jak podkreślił premier – rząd musi odpowiednio zareagować na niwie społeczno-gospodarczej.

“Rząd PiS w tak trudnych czasach nigdy nie chowa głowy w piasek, szukamy rozwiązań, najlepszych możliwych rozwiązań po to żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy” – mówił Morawiecki dodając, że musi on też skłaniać do pracy i przedsiębiorczości.

Według premiera “przyjazne podatki, to przede wszystkim podatki niskie, podatki proste, podatki sprawiedliwe”. “W tych niespokojnych czasach Polacy mogą mieć oparcie w państwie” – zapewnił szef rządu.

Premier: program niskie podatki częściowo skompensuje putinflację

Proponujemy program niskie podatki, sprawiedliwe podatki i uproszczone podatki, który częściowo skompensuje putinflację – powiedział premier. Zaznaczył, że wysoka inflacja kiedyś minie, a niskie podatki zostaną.

Rząd przyjął w piątek projekt nowelizacji ustawy o PIT, który zakłada obniżenie od 1 lipca br. dolnej stawki tego podatku z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Morawiecki podkreślił, że Rosjanie rozpętali nie tylko konwencjonalną wojnę na Ukrainie, ale też wojnę gospodarczą, inflacyjną.

“Żeby kompensować ubytki w portfelach wiążące się z wysokimi cenami, a te wysokie ceny wiążą się z manipulacjami cenowymi Gazpromu i wojną na Ukrainie, proponujemy program niskie podatki, sprawiedliwe podatki i uproszczone podatki” – powiedział premier.

Jak mówił, efekty proponowanych zmian podatkowych spowodują, że zawirowania gospodarcze, z którymi mamy do czynienia na skutek „wojny inflacyjnej Putina, putinflacji” zostaną częściowo złagodzone. “Ciekaw jestem, czy inne kraje pójdą w nasze ślady, też obniżą podatki. Nasze obniżki na pewno doprowadzą do częściowego skompensowania putinflacji” – stwierdził szef rządu.

“Wysoka inflacja kiedyś minie – myślę, że już w przyszłym roku będziemy w trendzie malejącej inflacji, a niskie podatki zostaną” – zaznaczył Morawiecki.

Soboń: projekt zmian w podatkach będzie korzystny dla 13 mln podatników

Projekt zmian w podatkach dotyczy 25 mln podatników, dla 13 mln z nich będzie korzystny a dla reszty neutralny – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

„Miesiąc temu pokazywaliśmy projekt zmian podatkowych w PIT, który dotyczy 25 mln podatników, który będzie korzystny dla 13 mln z nich, a dla reszty neutralny. Po jego wprowadzeniu ok. 15 mln podatników w Polsce nie będzie płacić PIT” – stwierdził Soboń.

Jak powiedział, „obniżka o 5 pkt. proc. robi wrażenie”, ale dodał, że to oznacza mniejsze podatki dochodowe o 30 proc., a dla przedsiębiorców możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Stwierdził także, że z części rozwiązań wprowadzonych od początku roku, takich jak abolicja podatkowa, rząd się wycofał.

„To był miesiąc konsultacji i dialogu społecznego, i to, że obecny projekt jest inny niż miesiąc temu jest wynikiem dialogu i kompromisu” – powiedział Artur Soboń.

Projekt wkrótce w Sejmie

Stwierdził także, że projekt zostanie wkrótce przesłany do Sejmu i że „liczy na współpracę wszystkich sił parlamentarnych w Polsce”. – „To będzie dobry projekt, który sprawi, że podatki będą niższe i bardziej przewidywalne a system podatkowy będzie bardziej zrozumiały i jaśniejszy dla podatników” – powiedział wiceminister finansów.

Powiedział także, że liczy, iż ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej, aby rozwiązania w niej zawarte mogły funkcjonować już od 1 lipca.

„Będziemy mieli jeden system podatkowy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i jeden system zaliczkowy od 1 lipca” – powiedział Soboń. –„Ten system jest na kolejne lata podatkowe” – stwierdził.

Leave a Reply