Premier Morawiecki w niedzielę spotka się z nowym kanclerzem Niemiec

Sprawy unijne, kwestie migracyjne, energetyczne, a także sytuacja na wschodniej granicy UE znajdą się wśród tematów niedzielnego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Warszawie - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Morawiecki w niedzielę spotka się z nowym kanclerzem Niemiec

Sprawy unijne, kwestie migracyjne, energetyczne, a także sytuacja na wschodniej granicy UE znajdą się wśród tematów niedzielnego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Warszawie – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

„Będzie to kolejne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Olafem Scholzem, jednak pierwsze po objęciu przez niego funkcji kanclerza Niemiec. Wcześniej politycy rozmawiali 25 listopada br., podczas wizyty szefa polskiego rządu w Berlinie, którą odbył w ramach serii spotkań w stolicach europejskich w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej” – zwrócił uwagę Müller.

Jak dodał, wśród tematów niedzielnego spotkania znajdą się m.in. bieżące kwestie bilateralne oraz unijne. „W tym w szczególności kwestie migracyjne i energetyczne. Politycy omówią również sprawy bezpieczeństwa i sytuację na wschodniej granicy Unii Europejskiej” – wskazał rzecznik polskiego rządu.

Bundestag wybrał Olafa Scholza w środę na nowego kanclerza Niemiec. Wkrótce potem Scholz odebrał nominację z rąk prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po powrocie z prezydenckiego pałacu Bellevue kanclerz złożył przysięgę w Bundestagu.

Scholz – 63-letni polityk socjaldemokratycznej partii SPD zastąpił na stanowisku kanclerza Niemiec Angelę Merkel, która rządziła przez 16 lat i podjęła decyzję, aby nie startować we wrześniowych wyborach. Merkel jest pierwszym kanclerzem Niemiec, który nie przegrał wyborów ani nie został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska, lecz ustąpił z niego dobrowolnie.

Scholz jest czwartym kanclerzem z ramienia SPD w historii Republiki Federalnej – po Willy’m Brandcie (1969-1974), Helmucie Schmidcie (1974-1982) i Gerhardzie Schroederze (1998-2005). Z CDU wywodzili się kanclerze: Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger i Helmut Kohl, a ostatnio kanclerz Merkel.

Leave a Reply