
Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę przybył do Madrytu. Wieczorem spotkał się z przedstawicielami Polonii. W poniedziałek wraz z szefem tamtejszego rządu Pedro Sanchezem będzie przewodniczył XIII polsko-hiszpańskim konsultacjom międzyrządowym.
W niedzielę szef polskiego rządu spotkał się w ambasadzie RP w Madrycie z przedstawicielami Polonii. Fragmenty wypowiedzi szefa rządu opublikowała na Twitterze kancelaria premiera.
Morawiecki podczas spotkania podkreślał przechowywanie pamięci o ojczyźnie przez przedstawicieli Polonii, dziękował za krzewienie polskiej kultury i organizowanie życia kulturalnego, w tym prowadzenie sobotnich szkół języka polskiego w tym kraju.
„Jesteście kustoszami polskiej pamięci, którzy mają dbać o wychowanie polskich pokoleń. Choć na obczyźnie to w duchu bliskim naszej Ojczyźnie. Obowiązek patriotyczny nie kończy się na granicach Polski” – mówił premier.
„Hiszpania, choć daleko od Polski, jest z Polską związania nieoczywistymi nićmi. My dostrzegamy ich coraz więcej. One powodują, że jesteśmy silniejsi w Unii Europejskiej – i Polska i Hiszpania” – podkreślił szef rządu.
Premier @MorawieckiM na spotkaniu z Polonią w #Madryt: Jesteście kustoszami polskiej pamięci, którzy mają dbać o wychowanie polskich pokoleń. Choć na obczyźnie to w duchu bliskim naszej Ojczyźnie. Obowiązek patriotyczny nie kończy się na granicach Polski. pic.twitter.com/zKLWI2Ylmx
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 30, 2021
„Bardzo serdecznie dziękuję państwu za to co robicie dla Polski w dalekiej Hiszpanii. Jestem przekonany, że dzięki Wam Polska będzie korzystać z Waszego wsparcia, serca i dbałości o polska kulturę. Do zobaczenia w Polsce” – dodał.
Ponad połowa Polaków negatywnie ocenia Dudę i Morawieckiego [SONDAŻ]
Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe
W konsultacjach międzyrządowych, które rozpoczną się w poniedziałek rano, oprócz premiera Morawieckiego weźmie udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Ze swoimi odpowiednikami spotkają się również ministrowie infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, klimatu i środowiska, minister ds. Unii Europejskiej oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W programie przewidziana jest rozmowa premierów Polski i Hiszpanii oraz rozmowy ministrów, a następnie posiedzenie plenarne.
„W agendzie spotkania premierów znajdą się bieżące kwestie unijne: koordynacja działań związanych z pandemią Covid-19, polityka klimatyczna, wyzwania migracyjne, polityka sąsiedztwa, kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej” – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak dodał, na zakończenie konsultacji przyjęta zostanie wspólna deklaracja szefów rządów Polski i Hiszpanii. Planowane jest też podpisanie licznych porozumień o współpracy: między resortami dyplomacji Polski i Hiszpanii, między Akademiami Dyplomatycznymi obu państw, w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dotyczącej polityki przemysłowej, a także przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego.
„Intensywna współpraca na wielu płaszczyznach”
Według rzecznika rządu strony przyjmą także protokół końcowy XII sesji plenarnej Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej do spraw współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki.
„Polskę i Hiszpanię łączy intensywna współpraca na wielu płaszczyznach, w tym dynamicznie rozwijająca się współpraca gospodarcza. Pandemia koronawirusa w niewielkim stopniu wpłynęła na wymianę handlową obu krajów. W 2020 r. odnotowano nieznaczny spadek obrotów handlowych, które utrzymały się na poziomie ponad 11 mld euro, z korzystnym dla Polski saldem” – zwrócił uwagę Müller. Jak dodał, Hiszpania znajduje się na piątym miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów w Polsce.
„Ponadto Polska należy do grupy najważniejszych odbiorców hiszpańskich inwestycji wśród państw członkowskich UE. Obecnie do najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy należą sektor smart city, technologie dronowe i sektor rolno-spożywczy” – zaznaczył rzecznik polskiego rządu.
Poniedziałkowe konsultacje zostały poprzedzone Polsko-Hiszpańskim Forum Biznesu, które odbyło się w ostatni czwartek w formule wideokonferencji i uczestniczyli w nim ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę. Podczas Forum polscy i hiszpańscy przedsiębiorcy mieli okazję zapoznać się z możliwościami inwestycyjnymi i biznesowymi w obu krajach, między innymi w ramach sektora nowej mobilności w Polsce oraz sektora transportu kolejowego w Hiszpanii.
Dr Martyka: „Mamy twarde dowody na to, iż lockdown nie działa”