Premier Morawiecki w Madrycie weźmie udział w polsko–hiszpańskich konsultacjach międzyrządowych

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę przybył do Madrytu. Wieczorem spotkał się z przedstawicielami Polonii. W poniedziałek wraz z szefem tamtejszego rządu Pedro Sanchezem będzie przewodniczył XIII polsko-hiszpańskim konsultacjom międzyrządowym.

Premier Morawiecki w Madrycie weźmie udział w polsko–hiszpańskich konsultacjach międzyrządowych

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę przybył do Madrytu. Wieczorem spotkał się z przedstawicielami Polonii. W poniedziałek wraz z szefem tamtejszego rządu Pedro Sanchezem będzie przewodniczył XIII polsko-hiszpańskim konsultacjom międzyrządowym.

W niedzielę szef polskiego rządu spotkał się w ambasadzie RP w Madrycie z przedstawicielami Polonii. Fragmenty wypowiedzi szefa rządu opublikowała na Twitterze kancelaria premiera.

Morawiecki podczas spotkania podkreślał przechowywanie pamięci o ojczyźnie przez przedstawicieli Polonii, dziękował za krzewienie polskiej kultury i organizowanie życia kulturalnego, w tym prowadzenie sobotnich szkół języka polskiego w tym kraju.

„Jesteście kustoszami polskiej pamięci, którzy mają dbać o wychowanie polskich pokoleń. Choć na obczyźnie to w duchu bliskim naszej Ojczyźnie. Obowiązek patriotyczny nie kończy się na granicach Polski” – mówił premier.

„Hiszpania, choć daleko od Polski, jest z Polską związania nieoczywistymi nićmi. My dostrzegamy ich coraz więcej. One powodują, że jesteśmy silniejsi w Unii Europejskiej – i Polska i Hiszpania” – podkreślił szef rządu.

„Bardzo serdecznie dziękuję państwu za to co robicie dla Polski w dalekiej Hiszpanii. Jestem przekonany, że dzięki Wam Polska będzie korzystać z Waszego wsparcia, serca i dbałości o polska kulturę. Do zobaczenia w Polsce” – dodał.

Ponad połowa Polaków negatywnie ocenia Dudę i Morawieckiego [SONDAŻ]

Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe

W konsultacjach międzyrządowych, które rozpoczną się w poniedziałek rano, oprócz premiera Morawieckiego weźmie udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Ze swoimi odpowiednikami spotkają się również ministrowie infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, klimatu i środowiska, minister ds. Unii Europejskiej oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W programie przewidziana jest rozmowa premierów Polski i Hiszpanii oraz rozmowy ministrów, a następnie posiedzenie plenarne.

„W agendzie spotkania premierów znajdą się bieżące kwestie unijne: koordynacja działań związanych z pandemią Covid-19, polityka klimatyczna, wyzwania migracyjne, polityka sąsiedztwa, kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej” – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak dodał, na zakończenie konsultacji przyjęta zostanie wspólna deklaracja szefów rządów Polski i Hiszpanii. Planowane jest też podpisanie licznych porozumień o współpracy: między resortami dyplomacji Polski i Hiszpanii, między Akademiami Dyplomatycznymi obu państw, w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dotyczącej polityki przemysłowej, a także przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Sośnierz o „Polskim Ładzie”: Problemem nie jest to, żeby dolewać do dziurawego wiadra, tylko żeby je załatać

„Intensywna współpraca na wielu płaszczyznach”

Według rzecznika rządu strony przyjmą także protokół końcowy XII sesji plenarnej Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej do spraw współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki.

„Polskę i Hiszpanię łączy intensywna współpraca na wielu płaszczyznach, w tym dynamicznie rozwijająca się współpraca gospodarcza. Pandemia koronawirusa w niewielkim stopniu wpłynęła na wymianę handlową obu krajów. W 2020 r. odnotowano nieznaczny spadek obrotów handlowych, które utrzymały się na poziomie ponad 11 mld euro, z korzystnym dla Polski saldem” – zwrócił uwagę Müller. Jak dodał, Hiszpania znajduje się na piątym miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów w Polsce.

„Ponadto Polska należy do grupy najważniejszych odbiorców hiszpańskich inwestycji wśród państw członkowskich UE. Obecnie do najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy należą sektor smart city, technologie dronowe i sektor rolno-spożywczy” – zaznaczył rzecznik polskiego rządu.

Poniedziałkowe konsultacje zostały poprzedzone Polsko-Hiszpańskim Forum Biznesu, które odbyło się w ostatni czwartek w formule wideokonferencji i uczestniczyli w nim ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę. Podczas Forum polscy i hiszpańscy przedsiębiorcy  mieli okazję zapoznać się z możliwościami inwestycyjnymi i biznesowymi w obu krajach, między innymi w ramach sektora nowej mobilności w Polsce oraz sektora transportu kolejowego w Hiszpanii.

Dr Martyka: „Mamy twarde dowody na to, iż lockdown nie działa”

Leave a Reply