Premier Morawiecki po spotkaniu z Denysem Szmyhalem: Potrzebne są miażdżące sankcje wobec Rosji, które nie pozwolą jej finansować wojny

Potrzebne są miażdżące sankcje, które złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny - powiedział w sobotę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.

Mateusz Morawiecki (L) Denys Szmyhal (P). Fot. PAP/Art Service 2
Mateusz Morawiecki (L) Denys Szmyhal (P). Fot. PAP/Art Service 2

Potrzebne są miażdżące sankcje, które złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny – powiedział w sobotę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.

“Rosja chce dokonać zniszczenia na Ukrainie: fizycznego – to są te straszne zbrodnie w Buczy, Borodziance, Hostomelu, Mariupolu i dziesiątkach innych miast, ale także chce zniszczyć nasz system wartości i współpracę pomiędzy krajami europejskimi, która ma służyć utrzymaniu suwerennej Ukrainy” – powiedział po rozmowach Morawiecki.

Akcentował, że trzeba pomagać atakowanej Ukrainie bronić się. Sankcje nakładane na Rosję powinny być – jak podkreślał – miażdżące, “wystarczające szerokie, by powstrzymać gospodarkę wojenną Putina”.

Polski premier wyraził przekonanie, że obecne sankcje są zdecydowanie niewystarczające.

“Patrzę na to, co dzieje się z rosyjską walutą, z rosyjskimi obligacjami, także z rosyjską inflacją, również z innymi parametrami gospodarczymi. Potrzebne są sankcje wtórne, o tym także rozmawialiśmy. Potrzebne są nowe sankcje, które naprawdę złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny” – zaznaczył Morawiecki.

“O to stąd razem apelujemy – premier Ukrainy i premier Polski. Apelujemy do całego wolnego świata: jak najszybciej sankcje na ropę, gaz, węgiel” – oświadczył.

Leave a Reply