Premier Johnson: nasze stosunki z USA to „niezniszczalna relacja”

Sojusz między USA i Wielką Brytanią powinien być nazywany "niezniszczalną relacją" - powiedział brytyjski premier Boris Johnson w wywiadzie udzielonym w piątek stacji BBC po pierwszym spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.

Premier Johnson: nasze stosunki z USA to

Sojusz między USA i Wielką Brytanią powinien być nazywany „niezniszczalną relacją” – powiedział brytyjski premier Boris Johnson w wywiadzie udzielonym w piątek stacji BBC po pierwszym spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.

ohnson zapewnił, że jego rozmowa z Bidenem, który przybył do Wielkiej Brytanii na szczyt przywódców G7, była „wspaniała”. Podkreślił, że Wielka Brytania i USA podzielają wiarę w prawa człowieka, porządek międzynarodowy oparty na zasadach i sojusz transatlantycki.

Powiedział, że określa stosunki obu krajów jako „niezniszczalną relację” lub „głęboką i znaczącą relację”. „To relacja, która przetrwała bardzo długi czas i była ważną częścią pokoju i dobrobytu zarówno w Europie, jak i na całym świecie” – powiedział.

W USA umiera wolność. 63 procent Amerykanów popiera komunistę Joe Bidena

Johnson wcześniej dawał do zrozumienia, że preferuje nowy termin zamiast „specjalnych relacji”, jakimi od dziesięcioleci określane są stosunki między Wielką Brytanią a USA.

Johnson podkreślał, że prezydent USA nie napominał go w związku z napięciami w Irlandii Północnej wynikłymi w efekcie brexitu, a w szczególności w związku z protokołem północnoirlandzkim, którego zapisy brytyjski rząd kwestionuje. Biden ostrzegł wcześniej, że nowe ustalenia nie powinny zagrażać porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 roku, które pomogło zakończyć trwający od dziesięcioleci konflikt w tej prowincji.

Zapytany, czy Biden wyraził swoje obawy, Johnson powiedział: „Nie, prezydent nie powiedział nic takiego”. Brytyjski premier zasugerował, że sposób, w jaki UE wdraża uzgodnione porozumienie, jest „nadmiernie uciążliwy”, i powiedział, że choć Wielka Brytania, USA i UE chcą zachować równowagę w Irlandii Północnej, jest mało prawdopodobne, by rozwiązanie tej kwestii zostało znalezione w najbliższych dniach. Dodał jednak, że strony będą w stanie „to wypracować”.

Szczyt G7, który odbywa się w miejscowości Carbis Bay w Kornwalii, potrwa do niedzieli. Obecnie przywódcy Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Kanady oraz Unii Europejskiej prowadzą indywidualne rozmowy, natomiast formalnie szczyt rozpoczął się od przyjęcia w piątek wieczorem wieczorem, w którym wzięła udział także brytyjska królowa Elżbieta II, następca tronu książę Karol z księżną Camillą oraz książę William z księżną Kate.

Wielka Brytania to dla Borisa Johnsona za mało – szaleniec chce zaszprycować cały świat

Głównymi tematami rozmów będą odbudowa po pandemii koronawirusa i pomoc biedniejszym krajom w szczepieniach, zapobieganie zmianom klimatycznym oraz poparcie dla wolnego handlu i zapobieganie protekcjonizmowi.

Leave a Reply