Premier: Aneksja Krymu czy walki w Donbasie to niedopuszczalny przykład łamania prawa międzynarodowego

Aneksja Krymu czy walki w Donbasie to absolutnie niedopuszczalny przykład łamania prawa międzynarodowego; wspólne bezpieczeństwo musi się wiązać z uznaniem suwerenności, integralności państw - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Karpaczu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Premier: Aneksja Krymu czy walki w Donbasie to niedopuszczalny przykład łamania prawa międzynarodowego

Aneksja Krymu czy walki w Donbasie to absolutnie niedopuszczalny przykład łamania prawa międzynarodowego; wspólne bezpieczeństwo musi się wiązać z uznaniem suwerenności, integralności państw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Karpaczu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Premier mówił o zagrożeniach o charakterze hybrydowym, prowokacjach i aspiracjach imperialnych ze strony Rosji.

„Metod, którymi się Rosja posługuje w Europie jest niestety wiele. To z jednej strony dezinformacja, to różnego rodzaju prowokacje, ataki, cyberprzestępczość, a ostatnio także ćwiczenia wojskowe na wielką skalę, na największą skalę od 40 lat” – zauważył Morawiecki.

Dlatego – jak dodał – ważne jest wsparcie dla suwerenności państw wokół Polski, dla suwerenności Ukrainy. Morawiecki przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który uznał 30 lat temu niepodległość Ukrainy.

„Dziś to bardzo ważne, żeby w ramach polityki, która rozgrywa się w Brukseli, w Waszyngtonie, w naszych stolicach, w Warszawie, żebyśmy ten szacunek do prawa międzynarodowego, do suwerenności wszystkich państw trzymali bardzo wysoko na naszej agendzie” – podkreślił szef polskiego rządu.

„Łamanie tych zasad u granic UE, aneksja Krymu czy walki w Donbasie to absolutnie niedopuszczalny, nieakceptowalne przykłady łamania prawa międzynarodowego. My w Europie, w NATO i w UE jesteśmy przekonani o tym, że wspólne bezpieczeństwo musi się wiązać z uznaniem suwerenności, integralności państw” – powiedział Morawiecki.

Premier: wierzę, że z Ukrainą będziemy dbali o suwerenność, stabilność i bezpieczeństwo

Stabilność, suwerenność, bezpieczeństwo to nie tylko hasła, to zasady polityki międzynarodowej, którymi kieruje się Polska; wierzę też, że razem z ukraińskimi partnerami będziemy dbali właśnie o te wartości – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem rządu Ukrainy Denysem Szmyhalem.

„Z tak ważnym partnerem i sąsiadem musimy nawiązywać zdrowe, skierowane ku przyszłości relacje gospodarcze, handlowe, a także kulturalne” – powiedział Mateusz Morawiecki po czwartkowym spotkaniu z Denysem Szmyhalem w Karpaczu.

„Musimy wyjaśnić wszystkie te nasze niezabliźnione do tej pory tematy, rany, ale przy dobrej woli ze strony Ukrainy sądzę, że jest to możliwe. Liczę na to, że kolejne lata będą takim otwarciem ku obopólnej współpracy i ku obopólnym korzyściom, także związanymi z tymi ogromnymi wyzwaniami geopolitycznymi. Zagrożeniami ze strony  naszego wschodniego sąsiada, Rosji, z którym wszyscy chcielibyśmy żyć pokojowo. Ale wszyscy wiemy, jakiego arsenału środków się on dopuszcza, by destabilizować sytuację” – podkreślił premier.

Jak zaznaczył Morawiecki, Polska dostrzega dzisiejsze problemy w zakresie współpracy obu krajów. „Przekazaliśmy bardzo dużo sprzętu medycznego, środków ochrony fizycznej, sprzętu służącego służbie zdrowia na Ukrainie, a także pierwszą partię szczepionek. Zakupiliśmy tych szczepionek dużo, przekazaliśmy je naszym przyjaciołom w Australii i wielu innych krajów; pierwsza transza została już także przekazana Ukrainie – to ponad 600 tys. szczepionek, drugie tyle zostanie przekazane w najbliższym czasie” – mówił premier.

Tutaj – dodał – jedziemy na jednym wózku. „Stabilność, suwerenność, bezpieczeństwo to nie tylko hasła, to zasady polityki międzynarodowej, którymi kieruje się Polska i wierzę też, że razem z ukraińskimi będziemy dbali właśnie o te wartości” – dodał szef polskiego rządu.

Szmyhal po spotkaniu z Morawieckim: Polska była, jest i będzie pewnym przyjacielem Ukrainy

Polska była, jest i pozostanie pewnym przyjacielem Ukrainy, który w pełni wspiera integralność terytorialną i suwerenności naszego państwa – powiedział w czwartek w Karpaczu premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

„Uważam, że dialog między naszymi krajami będzie sprzyjać dobru naszych narodów i państw. Rad jestem, że dzisiaj odbyły się niezwykle konstruktywne rozmowy z prezesem Rady Ministrów panem Mateuszem Morawieckim. Omówiliśmy szereg zagadnień dotyczących naszych relacji dwustronnych, partnerstwa strategicznego” – powiedział Szmyhal.

„Mogę z całą pewnością powiedzieć, że Polska była, jest i pozostanie pewnym przyjacielem Ukrainy, który w pełni wspiera integralność terytorialną i suwerenności naszego państwa i gotów jest wyciągnąć pomocną dłoń w duchu solidarności, która jest wizytówką Polski w świecie” – dodał.

Premier Morawiecki przybył na Forum Ekonomiczne w Karpaczu w czwartek, spotkanie z premierem Ukrainy było pierwszym punktem wizyty.

Leave a Reply