Prawie połowa respondentów przeciwna stosowaniu się do postanowienia TSUE w sprawie Turowa [SONDAŻ]

Prawie połowa respondentów jest zdania, że Polska strona nie powinna stosować się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE po skardze Czech nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl.

Prawie połowa respondentów przeciwna stosowaniu się do postanowienia TSUE w sprawie Turowa [SONDAŻ]

Prawie połowa respondentów jest zdania, że Polska strona nie powinna stosować się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE po skardze Czech nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie – wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl.

W sondażu zapytano, czy Polska strona powinna stosować się postanowienia TSUE po skardze Czech, nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie. Zdecydowanie nie odpowiedziało 27,7 proc. respondentów, raczej nie – 19 proc. Oznacza to, że przeciwnych jest 46,7 proc. pytanych.

Blisko 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polska powinna zastosować się do postanowienia TSUE (zdecydowanie tak – 19 proc., i 19,8 proc. – raczej tak). Niezdecydowanych było 14,5 proc.

Największe poparcie dla respektowania postanowienia TSUE wyrażali wyborcy KO (69 proc.) i Lewicy (65 proc.) a najmniejsze – PiS (15 proc.) i Konfederacji (14 proc.).

„Przeciwni są głównie mężczyźni ‒ w tej grupie zdecydowane zdanie ma co trzeci ankietowany. Ogółem za niepłaceniem Komisji Europejskiej po skardze Czechów jest niemal połowa panów. Sprzeciw rośnie także z wiekiem. W grupie najstarszych ankietowanych (ponad 70 lat) ‒ 63 proc. uważa, że Polska nie powinna płacić” – czytamy w środowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano w ubiegły piątek na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Leave a Reply