Poznań: Zderzenie dwóch tramwajów. 31 osób poszkodowanych

31 osób zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia dwóch tramwajów w Poznaniu. Do wypadku doszło w czwartek przed południem przy rondzie Starołęka.

Poznań: Zderzenie dwóch tramwajów. 31 osób poszkodowanych

31 osób zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia dwóch tramwajów w Poznaniu. Do wypadku doszło w czwartek przed południem przy rondzie Starołęka.

Do zdarzenia doszło w czwartek ok. godz. 11.45 przy poznańskim rondzie Starołęka. Jak tłumaczyła sierż. sztab. Marta Mróz z poznańskiej policji, „ze wstępnych ustaleń wynika, że motorniczy kierujący tramwajem linii nr 12 najechał na tył poprzedzającego go tramwaju linii nr 7”.

W wyniku wypadku poszkodowanych zostało łącznie 31 osób; 29 z nich zostało przetransportowanych do kilku poznańskich szpitali, a także do placówki w podpoznańskim Puszczykowie. Najpoważniej ranny został motorniczy jednego z pojazdów, który na skutek wypadku został uwięziony w pojeździe.

Pomocy rannym udzielali na miejscu strażacy, oraz zespoły pogotowia ratunkowego. Lądował także śmigłowiec LPR.

„Mamy dwie osoby ciężko ranne, 5 osób średnio rannych i 22 lżej. I te 29 osób jest poddanych hospitalizacji, jest to zatem liczba bardzo duża, wypadek jest bardzo poważny” – powiedział dziennikarzom zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, który przyjechał na miejsce zdarzenia.

Jak dodał, okoliczności wypadku będą wyjaśniane przez służby, oraz specjalną komisję MPK. Wiśniewski podziękował na miejscu służbom ratunkowym, strażakom i służbom medycznym, które – jak mówił – we współpracy z MPK bardzo szybko podjęły akcję ratunkowa i zaopiekowały się osobami poszkodowanymi. „Najważniejsze, że nikt nie zginął, to jest najważniejsza rzecz” – podkreślił Wiśniewski.

Motorniczy kierujący pojazdem, który miał najechać na tył drugiego tramwaju, był pracownikiem MPK z wieloletnim doświadczeniem. Jak podała policja, mężczyzna w chwili zdarzenia był trzeźwy.

Rondo Starołęka zostało wyłączone z ruchu tramwajowego

Dla linii tramwajowych wyznaczono objazdy: linia 1 i 7 w obu kierunkach kursuje przez 28 Czerwca – Górną Wildę – Strzelecką – Most Rocha, linia nr 11 została skrócona do skrzyżowania Głogowska/Hetmańska, linia nr 12 została skrócona do pętli Dębiec, linia nr 17 skrócona do Unii Lubelskiej, natomiast linie 9 i 13 do Unii Lubelskiej dojeżdżają przez Górny Taras Rataj. Dla pasażerów uruchomiono autobus za tramwaj na trasie Kórnicka/Jana Pawła II – Rondo Rataje – Rondo Starołęka – 28 Czerwca/Hetmańska.

Problemy w rejonie ronda Starołęka mają także kierowcy samochodów; tworzą się duże korki. Służby i władze miasta apelują o omijanie miejsca zdarzenia i wybieranie alternatywnej drogi.

„Policjanci zakończyli już oględziny miejsca zdarzenia. Aktualnie trwają już prace porządkowe, usuwane są pojazdy z torowiska, żeby usprawnić i przywrócić ruch. Biorąc jednak pod uwagę gabaryty tych pojazdów i ich zniszczenia – trudno powiedzieć ile ta akcja może potrwać” – powiedział PAP Mróz.

Leave a Reply