Postrzelenie 36-latka w Rudzie Śląskiej. Policjanci wystrzelili 16 pocisków. Mężczyzna miał 12 ran

Prokuratura w Rudzie Śląskiej, wyjaśniająca okoliczności śmiertelnego postrzelenia w tym mieście przez policjantów uzbrojonego 36-letniego Łukasza P., ma już opinię balistyczną. Wynika z niej, że policjanci wystrzeli 16 pocisków, P. miał 12 ran, sam nie zdołał użyć broni, którą miał w ręku.

Postrzelenie 36-latka w Rudzie Śląskiej. Policjanci wystrzelili 16 pocisków. Mężczyzna miał 12 ran

Prokuratura w Rudzie Śląskiej, wyjaśniająca okoliczności śmiertelnego postrzelenia w tym mieście przez policjantów uzbrojonego 36-letniego Łukasza P., ma już opinię balistyczną. Wynika z niej, że policjanci wystrzeli 16 pocisków, P. miał 12 ran, sam nie zdołał użyć broni, którą miał w ręku.

Mężczyzna zginął w kwietniu 2021 r., kiedy podczas próby zatrzymania staranował swoim autem radiowozy i mierzył do funkcjonariuszy z pistoletu. Prokuratura w najbliższym czasie przesłucha policjantów; później podejmie merytoryczną decyzję.

O nadesłaniu oczekiwanej od miesięcy opinii balistycznej i jej kluczowych ustaleniach powiedział w środę szef Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej Adam Grzesiczek. „Odpowiada ona na pytania prokuratora, opisuje tor lotu pocisków, z jakiej broni były wystrzelone i w którą część ciała denata” – powiedział prokurator.

Jak wynika z opinii, w trakcie interwencji broni służbowej użyło dwóch policjantów, jeden z nich strzelał z broni automatycznej. Wystrzelili w sumie 16 pocisków, 36-latek miał 12 ran.

„P. nie oddał strzału, ale miał wyciągniętą broń” – powiedział prokurator. Poza śladami na ciele P., badana była należąca do niego broń i amunicja. Potwierdziło się, że była to broń palna, a nie żadna atrapa czy np. broń gazowa.

Opinia balistyczna jest jednym z ostatnich elementów toczącego się postępowania, jest zarazem punktem wyjścia do przesłuchań policjantów uczestniczących w interwencji – będą to prawdopodobnie ostatnie już czynności w śledztwie.

„Po tych czynnościach prokurator będzie podejmował decyzje co do dalszego toku postępowania – oceni, czy materiał dowodowy wskazuje, że zostały przekroczone uprawnienia funkcjonariuszy, czy też nie i w takiej sytuacji będzie wydana decyzja o umorzeniu postępowania” – wskazał prokurator, który zaznaczył, że na obecnym etapie nie chce tego przesądzać.

Akcja zatrzymania podejrzanego o wymuszenia rozbójnicze

Do próby zatrzymania 36-latka doszło 19 kwietnia 2021 r. w rudzkiej dzielnicy Bykowina. Mężczyzna miał być doprowadzony do prokuratury w Bytomiu. Policjanci mieli informację, że to osoba niebezpieczna, która może mieć broń, dlatego w zatrzymaniu, poza funkcjonariuszami z wydziału zwalczającego przestępczość narkotykową z komendy wojewódzkiej w Katowicach, brali też udział policyjni kontrterroryści.

Policjanci namierzyli 36-latka na jednej z dróg dojazdowych do jego mieszkania. Gdy mężczyzna zorientował się, że ma do czynienia z policjantami, zaczął uciekać swoim samochodem. W trakcie ucieczki staranował radiowozy, którymi mundurowi próbowali zablokować mu drogę. Kiedy dojechał do skarpy i nie miał już możliwości kontynuowania dalszej jazdy, wybiegł z samochodu.

Jak opisywała śląska policja, wtedy wyciągnął broń i zaczął mierzyć z niej w kierunku policjantów; kontrterroryści oddali strzały ostrzegawcze, które mężczyzna zignorował, wtedy mundurowi oddali strzały w jego kierunku.Obecny na miejscu policyjny zespół medyczny reanimował rannego, jednak na skutek odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł. Śledczy zabezpieczyli na miejscu należącą do 36-latka broń z ostrą amunicją.

Prokuratura Rejonowa w Bytomiu informowała, że Łukasz P. miał być doprowadzony, by usłyszeć kolejne zarzuty, dotyczące wymuszeń rozbójniczych, które trwały od roku 2017 do października 2020, m.in. przy użyciu noża, siekiery i śrubokręta. W tym samym śledztwie przedstawiono mu już wcześniej zarzuty dotyczące m.in. posiadania znacznych ilości narkotyków oraz podrobienia legitymacji policyjnej.

Leave a Reply