Pośmiertny odlew ręki Chopina w londyńskiej galerii. Można go kupić za 18 tys. funtów

Wykonany z brązu odlew ręki Fryderyka Chopina - jedyny z wygrawerowanym podpisem twórcy, francuskiego rzeźbiarza Auguste'a Clésingera - można od niedzieli obejrzeć w londyńskiej galerii Ben Elwes Fine Arts w ramach London Art Week. Dzieło jest na sprzedaż, oczekiwana cena to ok. 18 tys. funtów (blisko 100 tys. zł).

Odlew ręki Chopina, Fot. Facebook/London Art Week
Odlew ręki Chopina, Fot. Facebook/London Art Week

Wykonany z brązu odlew ręki Fryderyka Chopina – jedyny z wygrawerowanym podpisem twórcy, francuskiego rzeźbiarza Auguste’a Clésingera – można od niedzieli obejrzeć w londyńskiej galerii Ben Elwes Fine Arts w ramach London Art Week. Dzieło jest na sprzedaż, oczekiwana cena to ok. 18 tys. funtów (blisko 100 tys. zł).

London Art Week to inicjatywa prywatnych galerii sztuki i domów aukcyjnych znajdujących się w centrum brytyjskiej stolicy, które poprzez wspólne organizowanie w ciągu kilku dni – w tym roku między 3 a 8 lipca – szeregu wystaw i wydarzeń towarzyszących, chcą przyciągnąć więcej odwiedzających.

Jedna z uczestniczących w tym przedsięwzięciu galerii, Ben Elwes Fine Art, zaprezentuje trzy dzieła, których wspólnym mianownikiem są wybitni kompozytorzy – niewielki obraz Basile’a Lemeurniera z 1872 r. przedstawiający Wolfganga Amadeusza Mozarta jako dziecko, pośmiertną maskę Ludwika van Beethovena autorstwa Franza Kleina z ok. 1812 r. oraz właśnie odlew z brązu lewej ręki Chopina, wykonany ok. 1850 r.

Jak mówiła PAP dyrektor galerii, Rachel Elwes, po śmierci Chopina w 1849 r. Auguste Clésinger, który był znajomym polskiego kompozytora oraz jego partnerki George Sand, pobiegł do łoża śmierci, aby wykonać maskę pośmiertną i odlew jego lewej ręki. Z wykonanej maski siostra Chopina była na tyle niezadowolona, że kazała rzeźbiarzowi ją później poprawić i nieco upiększyć twarz, natomiast odlew ręki prezentuje ją taką, jaka była w chwili śmierci kompozytora. Jak podkreśliła Elwes, uwagę zwracają wyjątkowo smukłe palce Chopina.

Elwes wyjaśniła, że został on wykonany w kilku egzemplarzach, ale ten prezentowany na London Art Week jest jedynym, na którym widnieje wygrawerowany podpis Clésingera. Obecnie jest on własnością prywatnego kolekcjonera z jednego z krajów Europy Zachodniej i na wystawę został wypożyczony, ale podobnie jak niemal wszystkie dzieła prezentowane w czasie London Art Week, jest do kupienia. Jak zaznaczyła, cena oczekiwana przez właściciela – ok. 18 tys. funtów – nie jest zaporowa dla jakiejś instytucji czy nawet prywatnego kolekcjonera.

Pozostałe egzemplarze wykonanego przez Clésingera odlewu znajdują się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii, w Musée de la vie Romantique w Paryżu oraz Hunterian Museum and Art Gallery w Glasgow. Po śmierci Chopina Clésinger wykonał kilkanaście prac mu poświęconych, jest też autorem pomnika na grobie kompozytora na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.

Leave a Reply