Posłowie opozycji: Żaden człowiek nie jest nielegalny

Po głosowaniu w prawie przedłużenia stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej posłanki opozycji wniosły na salę sejmową transparent z hasłem "Żaden człowiek nie jest nielegalny". Wcześniej poślica Magdalena Filiks (KO) postawiła przy mównicy sejmowej zdjęcie kilkuletniej dziewczynki sfotografowanej przy siedzibie Straży Granicznej w Michałowie

Posłowie opozycji: Żaden człowiek nie jest nielegalny

Po głosowaniu w prawie przedłużenia stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej posłanki opozycji wniosły na salę sejmową transparent z hasłem “Żaden człowiek nie jest nielegalny”. Wcześniej poślica Magdalena Filiks (KO) postawiła przy mównicy sejmowej zdjęcie kilkuletniej dziewczynki sfotografowanej przy siedzibie Straży Granicznej w Michałowie.

W czwartek Sejm wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego obowiązującego w pasie przy granicy z Białorusią o 60 dni. Sprzeciw wobec przedłużenia stanu wyjątkowego wyrazili m.in. posłowie KO i Lewicy.

Po głosowaniu poślice KO Klaudia Jachira i Urszula Zielińska wniosły na salę transparent z hasłem “Żaden człowiek nie jest nielegalny”.

Podczas zadawania pytań posłowie opozycji – KO i Lewicy – wielokrotnie prezentowali zdjęcie dziewczynki, którą sfotografowano wraz z innymi dziećmi na terenie placówki Straży Granicznej w Michałowie. Z mównicy wielokrotnie pytali, gdzie są te dzieci. Zdjęcie dziewczynki poślica Magdalena Filiks (KO) ustawiła obok sejmowej mównicy.

“Nigdy nie sądziłam, że będę jako polska posłanka pytała ministra, co zrobił z dziećmi? Gdzie są dzieci?” – pytała podniesionym głosem z mównicy poślica KO Katarzyna Maria Piekarska.

Poseł KO Franciszek Sterczewski powiedział, że minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński “powinien teraz szukać tych dzieci po lasach, tak jak resztek honoru”. Wcześniej Kamiński zwrócił się do Sterczewskiego ze słowami: “Przez takich ludzi jak pan, Łukaszenka tryumfuje i telewizja białoruska i rosyjska pokazują pana wyczyny dla swoich celów propagandowych i politycznych. Ty nieodpowiedzialny, niemądry człowieku”.

Po pewnym czasie fotografia została zabrana z mównicy. Po raz kolejny postawił ją tam poseł Franciszek Sterczewski i zasalutował politykom opozycji. Do odchodzącego od mównicy parlamentarzysty w ripoście zwrócił się prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. “Zapomniał pan reklamówki” – ironizował.

Poseł Konfederacji Robert Winnicki po głosowaniu zwrócił się z mównicy do posłów opozycji. Jego zdaniem, “po tej debacie Łukaszenka, który na pewno ją oglądał, zamówi kolejnych 20 samolotów, w których będą takie dziewczynki, które wy naraziliście na tę poniewierkę, głód i chłód”.

Leave a Reply