Poseł PO znieważył flagę? Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zbada sprawę

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zapowiedział, że „jeśli potwierdzi się fakt, że polski parlamentarzysta poszarpał flagę biało-czerwoną”, to zawiadomi o tej sprawie prokuraturę. Chodzi o posła PO Marka Sowę, który miał "wyharatać" z flagi państwowej jej czerwoną część.

Poseł PO znieważył flagę? Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zbada sprawę

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zapowiedział, że „jeśli potwierdzi się fakt, że polski parlamentarzysta poszarpał flagę biało-czerwoną”, to zawiadomi o tej sprawie prokuraturę. Chodzi o posła PO Marka Sowę, który miał „wyharatać” z flagi państwowej jej czerwoną część.

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu (OMA) przysłał pismo, w którym zawiadamia: „Pan Maciej Stańczyk na Twitterze opublikował następujący wpis: Dziś podczas sesji Sejmiku Małopolskiego poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa przyniósł i wręczył białą flagę prof. Janowi Dudzie. Tę białą flagę wyharatano z naszej państwowej, biało-czerwonej flagi Polski Flaga Polski (na zdjęciu widać jeszcze czerwone ślady)”.

OMA zapowiada: „jeśli potwierdzi się fakt, że polski parlamentarzysta poszarpał flagę biało-czerwoną, aby zrobić polityczny happening – to już niżej upaść nie można. Wyślemy w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z Art. 137!”.

Członek zarządu województwa Marta Malec-Lech (klub PiS) poprosiła, aby kancelaria sejmiku zabezpieczyła flagę, na której mają być widoczne ślady po jej czerwonej części.

Marek Sowa zaprzeczył, by zniszczył flagę i podkreślił: „Od początku miałem białą flagę. Biało-czerwona jest koloru biało-czerwonego, a biała – jest koloru białego”. Jego zdaniem prawicowi politycy i media „próbują takie rzeczy robić”.

Sowa przyniósł białą flagę na poniedziałkową sesję sejmiku Małopolski. Na sesji ma być głosowany projekt uchwały, uchylającej deklarację związaną z LGBT z 2019 r.

Poseł PO przyniósł flagę, aby przekazać ją przewodniczącemu sejmiku Janowi Tadeuszowi Dudzie. Sowa powiedział, że przewodniczący jest „twarzą homofobii”. Stwierdził także, że biała flaga symbolizuje „kompromitację marszałka Kozłowskiego” i zawiśnie ona na budynku urzędu marszałkowskiego. „Haniebna uchwała musi być uchylona” – powiedział Sowa o deklaracji z 2019 r.

Przewodniczący Duda zwrócił się do Sowy, aby „nie obrażał intencji związanych z rodziną”.

Leave a Reply