UK: Popularna Telenowela Oswaja Opinię Publiczną z Mordowaniem Dzieci z Zespołem Downa |Cywilizacja Śmierci

Po ogłoszeniu fabuły w zeszłym tygodniu, ITV spotkało się z krytyką wielu osób, które zarzuciły serialowi piętnowanie choroby i utrwalenie idei, że nie warto żyć z zespołem Downa.

V0030055 New York State Institute: a group of girls with Down's syndr Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images images@wellcome.ac.uk http://wellcomeimages.org New York State Institute: a group of girls with Down's syndrome, standing on some steps. Photograph. 1902 By: George Edward ShuttleworthPublished: - Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Popularna telenowela oswaja opinię publiczną z mordowaniem dzieci z zespołem Downa. Producenci Emmerdale zostali zmuszeni do wypowiedzenia się na temat nadchodzącej fabuły, w której para przerywa ciążę po tym, jak powiedziano jej, że ich dziecko cierpi na chorobę chromosomową.

down 3
Wikimedia

Źródło: Independent                        Przygotował: Kamil Osięglewski

Po ogłoszeniu fabuły w zeszłym tygodniu, ITV spotkało się z krytyką wielu osób, które zarzuciły serialowi piętnowanie choroby i utrwalenie idei, że nie warto żyć z zespołem Downa.

Założycielka organizacji charytatywnej Ups and Downs Southwest, Wendy O’Carroll, napisała list otwarty do Emmerdale, który został szeroko udostępniony na Facebooku. „Wasz pomysł na nadchodzący scenariusz dodatkowo zachęci i potwierdzi opinię, że zakończenie życia dziecka tylko dlatego, że ma zespół Downa, jest całkowicie akceptowalne i zrozumiałe. Można pomyśleć, że może byłoby lepiej, gdyby na świecie było mniej osób „takich, jak oni”, napisała.

„Czy zastanawialiście się chociaż przez chwilę, jak dzieci i dorośli z zespołem Downa, którzy śledzą Wasz serial, zareagują na to, że dwoje ich ulubionych bohaterów odkryje, że mają mieć dziecko, a następnie zdecydują się zakończyć życie tego dziecka, ponieważ ma zespół Downa?”

Producent z Emmerdale, Laura Shaw, powiedziała, że fabuła została dokładnie zbadana we współpracy z Antenatal Results and Choices (ARC), lekarzami i osobami z doświadczeniem.

Mordowanie dzieci wreszcie uznane za niezgodne z konstytucją!

Powiedziała: „Jesteśmy przekonani, że to, co wyprodukowaliśmy, zostało zrobione w naprawdę wyważony i delikatny sposób. Nie weszliśmy w to na ślepo, rozmawialiśmy z tak wielką liczbą ludzi, jak to tylko możliwe. Mamy badania, opierają się na życiowych przypadkach i myślę, że ludzie to dostrzegą”.

Shaw dodała, że widzowie „czasami będą czuli się nieswojo, oglądając go”, a sam fakt, że jest on „kontrowersyjny”, jest powodem, dla którego jest to „tak ważna historia do opowiedzenia”.

Powiedziała: „Naprawdę myślę, że kiedy wszyscy obejrzą wszystkie odcinki wątku, poczują ogromną sympatię dla tego, jaki jest to trudny wybór, przed jakim stoją bohaterowie i pary w życiu codziennym”.

down 1

W fabule Laurel Thomas (Charlotte Bellamy) i Jai Sharma (Chris Bisson) odkryją, że ich nienarodzone dziecko może mieć chorobę chromosomową. Po potwierdzeniu, decydują się na aborcję.

Jedna postać w Emmerdale ma już zespół Downa – Rhona (Zoe Henry) i dziewięcioletni syn Marlona (Mark Charnock) Leo, grany przez Harveya Rogersona.

Około jedno na tysiąc dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii ma zespół Downa. W Wielkiej Brytanii jest około 40 000 osób z tą chorobą.

Leave a Reply