Ponad 200 tysięcy demonstrantów przeciw paszportom szczepionkowym we Francji [VIDEO]

Demonstracje przeciw paszportom szczepionkowym zgromadziły w sobotę we Francji ponad 200 000 osób, w ubiegłą sobotę, według danych policji, demonstrantów przeciw jej wprowadzeniu było 161 000, tydzień wcześniej 110 000.

Ponad 200 tysięcy demonstrantów przeciw paszportom szczepionkowym we Francji [VIDEO]

Demonstracje przeciw paszportom szczepionkowym zgromadziły w sobotę we Francji ponad 200 000 osób, w ubiegłą sobotę, według danych policji, demonstrantów przeciw jej wprowadzeniu było 161 000, tydzień wcześniej 110 000.

W Paryżu, Marsylii, Lyonie oraz w dziesiątkach innych miast demonstranci maszerowali skandując : „wolność, wolność” oraz hasła przeciwko prezydentowi Macronowi i mediom propagującym stosowanie przepustek sanitarnych wprowadzających: „zdrowotny terror”.

Czterech na dziesięciu Francuzów popiera demonstracje przeciwko przepustce zdrowotnej, wynika z sondażu opublikowanego w piątek.

W głównej manifestacji w Paryżu tysiące demonstrantów opanowały Placu Bastylii, gdzie kilkaset osób odmawiając rozejścia się stawiało czoła policji, która użyła pocisków z gazem łzawiącym, armatek wodnych i aresztowała  kilka osób.

Według pierwszej oceny przekazanej przez MSW „doszło do 19 aresztowań, w tym 10 w Paryżu”, „3 członków sił bezpieczeństwa zostało rannych w Paryżu”

Ponad 3000 policjantów i żandarmów zostało zmobilizowanych do nadzorowania demonstracji, tydzień po tym, jak demonstranci wkroczyli na aleję Champs-Elysées, do której dostęp został zablokowany już w sobotę.

Wielka Brytania mówi „NIE” Borisowi Johnsonowi. Protesty w całym kraju [VIDEO]

Demonstranci przeciw polityce Macrona

W Rennes demonstracja przyciągnęła 2900 osób, w poprzednią sobotę było ich 2200. W Rennes AFP odnotowała hasła: „Jestem Żydem Macrona”, „zaszczepcie mnie przeciwko faszyzmowi i kapitalizmowi” czy „Kłamcy medialni! Chcemy prawdy”.

W miastach południowo-wschodnich władze naliczyły ponad 20 000 osób, głównie w Montpellier (8500) i Nicei (6500).
„Prezydent, posłowie, senatorowie, naukowcy, dziennikarze wszyscy jesteście tchórzami”- głosił jeden z transparentów, inny: „Nie jestem ani królikiem doświadczalnym, ani kodem QR”.

W Lille ponad 2000 ludzi, w tym pewna liczba „żółtych kamizelek”, maszerowało, skandując: „wolność, wolność” i „przepustka zdrowia, nie chcemy, autorytarna przepustka, nie chcemy”.

Przepustka zdrowia, wymagająca przedstawienia pełnego świadectwa szczepienia przeciwko Covid-19 lub niedawnego negatywnego testu, została ostatecznie przyjęta w ostatnią niedzielę we francuskim parlamencie i obowiązuje osoby udające się do miejsc kultury i rozrywki. Rozszerzenie zastosowania przepustki zdrowia w kawiarniach, sklepach, wystawach, restauracjach i pociągach zaplanowano na 9 sierpnia.

Kraj zmaga się obecnie z kolejnym wybuchem epidemii (ponad 24300 nowych przypadków odnotowano w piątek), zwłaszcza w regionach turystycznych, przenoszonej przez bardzo zaraźliwy wariant Delta.

Według badania opublikowanego w piątek, spośród osób niezaszczepionych przeciw Covid-19 rekrutuje się 85 proc. pacjentów hospitalizowanych we Francji, w tym na oddziałach intensywnej terapii i 78 proc. zgonów z powodu wirusa.
Od początku pandemii koronawirus zabił we Francji łącznie 111 855 osób.

Leave a Reply