Ponad 10 tysięcy migrantów koczuje na granicy USA z Meksykiem

Ponad 10 tys. migrantów, w większości haitańczyków, koczuje pod mostem autostradowym na granicy USA z Meksykiem - poinformowały w piątek lokalne władze. Migrantom grozi katastrofa humanitarna.

Ponad 10 tysięcy migrantów koczuje na granicy USA z Meksykiem

Ponad 10 tys. migrantów, w większości haitańczyków, koczuje pod mostem autostradowym na granicy USA z Meksykiem – poinformowały w piątek lokalne władze. Migrantom grozi katastrofa humanitarna.

Migranci koczują w upale dochodzącym do 40 st. C w rejonie miasta Del Rio, w Teksasie, dokąd przybyli po sforsowaniu granicznej rzeki Rio Grande.

Jak poinformował na Twitterze burmistrz tego miasta Bruno Lozano, ludzie ci pochodzą przeważnie z Haiti. Na początku tygodnia było ich mniej niż 2500, a obecnie ponad 10 tys. “Czekają na zatrzymanie przez władze co umożliwi im rozpoczęcie procesu ubiegania się o zezwolenie na pobyt” – powiedział Lozano.

W piątek ogłoszono w tym rejonie stan wyjątkowy i zamknięto ruch na autostradzie przebiegającej przez most.

“Wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowych rozwiązań. Są tam kobiety w ciąży, bliskie rozwiązania, ludzie mdleją z powodu wysokiej temperatury i są trochę agresywni, co jest zrozumiałe w tych warunkach” – powiedział przedstawiciel miejscowych władz lokalnemu dziennikowi “Texas Tribune”.

Straż Graniczna zapewniła, że podejmuje starania aby poprawić sytuację migrantów – dostarczyła im m. in. przenośne toalety i wodę do picia.

Jak dotychczas administracja prezydenta Joe Bidena nie zajęła stanowiska w tej sprawie, mimo apeli o szybką reakcję.

Opozycja republikańska oskarża Bidena o wywołanie “kryzysu migracyjnego” poprzez złagodzenie środków ochrony granic podjętych przez jego poprzednika Donalda Trumpa. Ocenia się, że od czasu objęcia władzy przez Bidena na południową granicę USA przybyło z krajów Ameryki Środkowej i Karaibów ponad 1,3 mln migrantów, czyli najwięcej od 20 lat.

Leave a Reply