Polskie srebro! Ile go produkujemy i jak się to ma do reszty świata?

Chociaż srebro jest powszechnie znane jako metal szlachetny, jego zastosowania przemysłowe stanowiły ponad 50% zapotrzebowania na srebro w 2020 roku.

Polskie srebro! Ile go produkujemy i jak się to ma do reszty świata?

Chociaż srebro jest powszechnie znane jako metal szlachetny, jego zastosowania przemysłowe stanowiły ponad 50% zapotrzebowania na srebro w 2020 roku.

Od biżuterii po elektronikę, różne branże wykorzystują wysoką przewodność, estetykę i inne właściwości srebra, na różne sposoby. Wraz z wprowadzeniem pojazdów elektrycznych, sieci 5G i paneli słonecznych świat przyjmuje coraz więcej technologii opartych na srebrze. Za tym wspaniałym metalem stoją firmy, które go wydobywają i uszlachetniają, zanim trafi on do innych branż. Skąd są te firmy?

Srebro

Srebro można wykorzystywać w energii odnawialnej, elektronice, biżuterii i inwestycjach.

Polska, a właściwie KGHM, może pochwalić się największym obecnie na świecie projektem produkcyjnym. Tylko 3 inne kraje wchodzą w skład europejskiego sektora wydobycia srebra, a sam KGHM, to 99% polskiego wydobycia kruszcu, co sie równa prawie 40 milionom uncji.

Top 20 krajów pod względem wydobycia srebra

Chociaż kopalnie srebra działają w wielu krajach na całym świecie, większość srebra pochodzi z kilku regionów:

Tabela produkcja srebra

Meksyk, Peru i Chiny — trzej najwięksi producenci — łącznie wyprodukowali nieco ponad 50% światowej produkcji srebra w 2020 roku. Kraje Ameryki Południowej i Środkowej, w tym Meksyk i Peru, wyprodukowały około 390 milionów uncji – mniej więcej połowę z 784 milionów uncji wydobytych globalnie.

Srebrna waluta w pewnym momencie historii wspierała całą chińską gospodarkę. Dziś Chiny są nie tylko trzecim co do wielkości producentem srebra, ale także trzecim co do wielkości konsumentem biżuterii srebrnej.

Chociaż łańcuch dostaw srebra obejmuje cały świat, skoncentrowana produkcja w kilku krajach naraża ją na ryzyko zakłóceń.

Zrównoważony rozwój łańcucha dostaw srebra.

Przemysł wydobywczy często może być przedmiotem walk politycznych w jurysdykcjach, które nie są bezpieczne ani stabilne społecznie. Meksyk, Chile i Peru — trzy z pięciu największych krajów produkujących srebro — mają największą liczbę konfliktów górniczych w Ameryce Łacińskiej.

Oprócz produkcji w niestabilnych politycznie jurysdykcjach, brak kopalni srebra wzmaga potrzebę zrównoważonego łańcucha dostaw srebra. Według World Silver Survey tylko 27% srebra pochodzi z kopalni srebra. Pozostałe 73% to produkt uboczny wydobycia innych metali, takich jak miedź, cynk, złoto i inne.

Wraz ze wzrostem popytu przemysłowego na srebro, główne źródła srebra w stabilnych jurysdykcjach staną się bardziej wartościowe. Nevada jest jedną z takich jurysdykcji.

Nevada: Stan srebrem płynący.

Nevada, znana jako Silver State, była niegdyś największym producentem srebra w Stanach Zjednoczonych.

Odkrycie Comstock Lode w 1859 roku, jednego z najbogatszych złóż srebra w Ameryce, wywołało gorączkę srebra w Nevadzie. Po tym, jak kopalnie Comstock Lode zaczęły podupadać około 1874 roku,  dzielnica Tonopah przywróciła produkcję srebra w Nevadzie.

Tonopah to srebrna dzielnica, ze stosunkiem  złóż srebra do złota 100:1. Posiada również 174 milionów uncji historycznej produkcji srebra na swoim koncie. Co więcej, w latach 1900-1950 Tonopah produkowała wysokiej jakości srebro o średniej gradacji 1384 gramów na tonę. Jednak II wojna światowa położyła kres wydobyciu w Tonopah, pozostawiając wiele srebra do odkrycia.

Dziś Nevada jest drugim co do wielkości stanem produkującym srebro w USA, a okręg Tonopah oferuje możliwość ożywienia bezpiecznego i stabilnego źródła pierwotnej produkcji srebra na przyszłość.

 

Leave a Reply