„Polska na nowo”. Reforma podatków według Konfederacji. Mentzen i Kulesza przedstawiają propozycje [VIDEO]

W Warszawie odbyła się konwencja Konfederacji. Przedstawiciele wolnościowców, konserwatystów i narodowców prezentują program pt. „Polska Na Nowo”, który ma być odpowiedzią na socjalistyczny „Polski Ład” Prawa i Sprawiedliwości.

„Polska na nowo”. Reforma podatków według Konfederacji. Mentzen i Kulesza przedstawiają propozycje [VIDEO]

W Warszawie odbyła się konwencja Konfederacji. Przedstawiciele wolnościowców, konserwatystów i narodowców prezentują program pt. „Polska Na Nowo”, który ma być odpowiedzią na socjalistyczny „Polski Ład” Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas konwencji liderzy Konfederacji zaprezentowali pięć głównych filarów programu #PolskaNaNowo: niskie i proste podatki, sprawna i dostępna ochrona zdrowia, efektywna i nowoczesna edukacja, niższe koszty życia oraz państwo prawa.

Reformę podatkową w imieniu Konfederacji zaprezentowali Jakub Kulesza oraz Sławomir Mentzen – obaj z partii KORWiN.

Sławomir Mentzen ostro krytykuje rząd PiS [VIDEO]

Konfederacja proponuje niskie i proste podatki

Konfederacja przekonuje, że jeśli będzie miała realny wpływ na politykę państwa, to zacznie od upraszczania systemu podatkowego. Kulesza zapewnił, że na dobry początek jedną ustawą wprowadzi prawdziwą kwotę wolną od podatku na poziomie 12-krotności płacy minimalnej oraz zniesie 15 podatków naraz:

 • Podatek od czynności cywilnoprawnych
 • Podatek cukrowy (w cenie żywności)
 • Opłata paliwowa (w cenie paliwa)
 • Opłata emisyjna (w cenie paliwa)
 • Opłata mocowa (w cenie prądu)
 • Opłata przejściowa (w cenie prądu)
 • Opłata reprograficzna (w cenie elektroniki)
 • Opłata wodna (w cenie wody)
 • Opłata wpisowa i roczna w rejestrze BDO (obowiązkowe dla przedsiębiorców)
 • Opłata za korzystanie ze środowiska (w cenie wywozu odpadów)
 • Podatek od środków transportowych
 • Opłata targowa
 • Opłata uzdrowiskowa
 • Opłata miejscowa
 • Podatek od psa

– Te podatki zlikwidujemy natychmiast, ale to będzie tylko rozgrzewka przed jeszcze odważniejszym obniżaniem podatków – zapewniał Kulesza.

Dobrowolny ZUS i tańsze paliwo

Z kolei Mentzen przekonywał, że Konfederacja skupi się ponadto na dobrowolnym ZUS oraz obniżce cen paliwa, którego wysokie koszty powodują ukryte podatki.

ZUS z roku na rok rośnie. Trzeba go płacić niezależnie od tego, czy się coś zarobiło, czy nie zarobiło. Niezależnie od tego, czy firma została zamknięta rozporządzeniem ministra zdrowia (lockdown – red.), ZUS płacić trzeba. To jest jedyna pewna rzecz w polskim świecie gospodarczym – mówił na konwencji polityk z Torunia.

Kiedy zakładamy firmę, to ostatnią rzeczą, o której myślimy, jest ten nieszczęsny ZUS. W zamian za obietnicę, że może kiedyś w przyszłości dostaniemy emeryturę. Należy to zmienić. ZUS powinien być dobrowolny – mówił Mentzen.

Zlikwidujemy barierę wejścia na rynek, zlikwidujemy największy problem dla polskich drobnych przedsiębiorców, odblokujemy polski potencjał gospodarczy. Konfederacja nie spocznie, dopóki ZUS w Polsce nie będzie w Polsce dobrowolny – przekonywał.

W cenie benzyny, którą widzimy na stacjach benzynowych, mamy VAT, akcyzę, opłatę paliwową, opłatę emisyjną. Obecna władza, wprowadzając opłatę paliwową kłamała, mówiąc, że ceny cudownie nie wzrosną. Oczywiście wzrosły – kontynuował prezes Kongresu Polskiego Biznesu.

Konfederacja chce sprzeciwu Polski wobec paszportów szczepionkowych i segregacji sanitarnej

Od ceny paliwa zależy wiele rzeczy. Nasze koszty życia, bo musimy dojeżdżać do pracy albo na wakacje. Zależy konkurencyjność polskich firm – czy są w stanie skutecznie rywalizować z zagranicznymi firmami. Zależy poziom inflacji, która znowu „przypadkiem” jest najwyższa w całej UE – przedstawiał Mentzen.

Zlikwidujemy opłatę paliwową i emisyjną, obniżymy VAT i akcyzę, tak żeby paliwo nie kosztowało w granicach 6 zł za litr, ale poniżej 4 zł za litr – obiecał Mentzen.

2 KOMENTARZE

Leave a Reply