Polscy europosłowie apelują o nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE

Polscy europosłowie wszystkich frakcji przyjęli w środę wspólną deklarację w sprawie sytuacji na Ukrainie. Potępili w niej agresję Rosji na Ukrainie i zaapelowali o niezwłoczną akceptację wniosku prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

Polscy europosłowie apelują o nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE

Polscy europosłowie wszystkich frakcji przyjęli w środę wspólną deklarację w sprawie sytuacji na Ukrainie. Potępili w niej agresję Rosji na Ukrainie i zaapelowali o niezwłoczną akceptację wniosku prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

W Brukseli miało miejsce spotkanie Klubu Polskiego na temat sytuacji na Ukrainie, które zostało zorganizowane z inicjatywy europosła Roberta Biedronia, który obecnie jest jego przewodniczącym. Do Klubu Polskiego należą wszyscy polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego bez względu na barwy polityczne. W posiedzeniu wzięli też udział ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow i ambasador RP przy Unii Andrzej Sadoś. Na spotkaniu europosłowie przyjęli wspólną deklarację.

„W pełni doceniamy jedność i solidarność Unii Europejskiej i jej sojuszników względem agresji putinowskiej Rosji. Tylko solidarni możemy przezwyciężyć bezwzględny reżim Putina. Wspieramy wszystkie sankcje nałożone na brutalnego agresora i apelujemy o kolejne działania, włącznie z postawieniem Putina i innych osób odpowiedzialnych za wojnę i zbrodnie wojenne przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym” – napisali w deklaracji polscy europarlamentarzyści.

Europosłowie w deklaracji oczekują od unijnych instytucji niezwłocznej akceptacji wniosku prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE oraz przedstawienia mapy drogowej szybkiej akcesji Ukrainy do struktur unijnych.

Europoseł Biedroń (Lewica) na wspólnej konferencji prasowej podkreślał, że deklaracja przede wszystkim potępia niczym nieuzasadniony zbrojny atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. „Podziwiamy odwagę i bohaterstwo Ukrainek i Ukraińców. Chcemy – o to prosił też ambasador Ukrainy – żeby polska delegacja tu w Brukseli była rzecznikiem Ukrainy w Unii Europejskiej. (…) Będziemy walczyli to, aby najszybciej jak to możliwe Ukraina dołączyła do demokratycznej społeczności Unii Europejskiej” – powiedział.

Kosma Złotowski (PiS) podkreślał, że polscy europosłowie chcą pokazać, że są zjednoczeni. „Dzisiaj Polska, polski rząd, ale i polskie społeczeństwo pokazuje, jak powinno się zachowywać wobec zdradziecko napadniętego sąsiada. Tak jak my dzisiaj zachowujemy się w stosunku do Ukraińców, chcielibyśmy, żeby wobec nas zachowano się w 1939 roku. Tak się jednak wtedy nie stało. Dzisiaj wspieramy niepodległość Ukrainy, dzisiaj wspieramy aspiracje europejskie Ukrainy, dzisiaj pokazujemy, że nie zgadzamy się na zdradzieckie napaście w Europie, na zmiany rządów siłą obcego mocarstwa” – powiedział europoseł.

Heroizm społeczeństwa ukraińskiego – jak mówił Andrzej Halicki (PO) – zmusza polskich europosłów do bardzo szybkiej reakcji. „Tak jak apel prezydenta Ukrainy wczoraj wybrzmiał bardzo mocno i stworzył bardzo unikalną sytuację w całym PE, czyli pełne wsparcie ze strony wszystkich, bez względu na podziały politycznie i narodowe, tak my dzisiaj jednolicie, ponad podziałami odpowiadamy na ten apel. Będziemy lobbować na rzecz jak najszybszego przyznania pełnego członkostwa Ukrainie w UE. Oczywiście najpierw status państwa kandydackiego. Ten lobbing rozpoczynamy już dziś presją na wszystkie instytucje europejskie” – powiedział Halicki.

Reprezentująca grupę Odnowić Europę Róża Thun (Polska 2050) powiedziała, że takiej jedności w UE od jej powstania chyba jeszcze nie było. „Nasze propozycje spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem. Nie wyobrażałam sobie kilka tygodni, a może nawet dni temu, żeby niemal cały PE głosował za tym, aby dać perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej Ukrainie. Teraz to się dzieje. Szkoda bardzo, że ta jedność jest okupiona taką straszną ceną” – zaznaczyła europosłanka.

Zdaniem Sylwii Spurek (Zieloni), Polska okazuje solidarność Ukraińcom i Ukrainkom na wielu poziomach, od bardzo symbolicznych działań poczynając po bardzo konkretne. „Takim konkretnym działaniem jest oczywiście lobbowanie za nadaniem Ukrainie statusu państwa kandydackiego. Wtedy gdy chodzi o prawa człowieka unijni biurokraci muszą wykazać elastyczność. Dziękuje wszystkim osobom prywatnym, organizacjom pozarządowym, samorządom i władzom państwowym za konsekwencję, siłę i determinację w pomaganiu” – powiedziała eurodeputowana.

Adam Jarubas (PSL) mówił, że cieszy się, że Polacy, którzy różnią się pod wieloma względami, spotkali się w środę razem ponad podziałami politycznymi, żeby zastanowić się co można zrobić. „Solidaryzujemy się z dzielnym narodem ukraińskim. Będziemy wspierać jego aspiracje w dążeniu do pełnej obecności jako kraju członkowskiego UE” – wskazał. „Walcząca Ukraina, która dzisiaj krwią podpisuje akcesję do UE, zasługuje na to, aby mieć również fundusze nie tylko na walkę z wrogiem, ale także żeby podźwignąć gospodarczo kraj, który dzisiaj płaci bardzo dużą cenę” – podsumował.

Leave a Reply