Półnagie aktywistki przerwały spotkanie kanclerza Scholza z obywatelami. „Embargo na gaz teraz” [VIDEO]

Zdjęcia kanclerza Olafa Scholza z dwiema kobietami topless obiegają od niedzieli cały świat. Półnagie kobiety na własnej skórze prezentowały napisy: "Gas embargo now" (Embargo na gaz teraz). Aktywistki należą do organizacji Femen - informuje w poniedziałek dziennik "Berliner Zeitung".

Zdjęcia kanclerza Olafa Scholza z dwiema kobietami topless obiegają od niedzieli cały świat. Półnagie kobiety na własnej skórze prezentowały napisy: „Gas embargo now” (Embargo na gaz teraz). Aktywistki należą do organizacji Femen – informuje w poniedziałek dziennik „Berliner Zeitung”.

Do protestu doszło w niedzielę podczas dnia otwartych drzwi rządu federalnego. Obywatele licznie przybyli do dzielnicy rządowej w Berlinie, aby z bliska poznać kanclerza i ministrów, porozmawiać i zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Przy tej okazji aktywistki nagle stanęły po bokach kanclerza i zaprezentowały swój postulat, co uwiecznili fotoreporterzy. Kanclerz był przez moment zaskoczony, ale nie wydawał się specjalnie speszony i dalej uśmiechał się do zdjęć. Panie zostały wyprowadzone przez ochronę.

Femen: rola Niemiec we wspieraniu działań Putina jest haniebna i boleśnie oczywista

Po akcji w Berlinie organizacja Femen wypowiedziała się w oświadczeniu. Napisano w nim m.in., że protestowano „przeciwko bezczynności (niemieckiego) rządu w obliczu brutalnej wojny Rosji na Ukrainie i trwającego zastoju gospodarczego”. Zdaniem Femenu „rola Niemiec we wspieraniu działań Putina jest haniebna i boleśnie oczywista”.

Scholz nie po raz pierwszy zawarł znajomość z obnażonymi aktywistkami z Femenu – przypomina „Berliner Zeitung”. Zapoznał się już z tą formą protestu podczas pełnienia funkcji burmistrza Hamburga. W 2013 roku aktywistki Femenu szturmowały scenę domu seniora, gdy Scholz prowadził tam konsultacje obywatelskie. Wówczas kobiety miały namalowane na nagiej skórze hasła „Lampedusa jest wszędzie” i „Stop rasizmowi”.

Femen został założony w 2008 roku w stolicy Ukrainy, Kijowie. Organizacja określa się jako feministyczna. Znakiem rozpoznawczym kobiet od 2010 roku były akcje topless, w których aktywistki malowały hasła na swoich nagich torsach – pisze dziennik.

Leave a Reply