Polacy w Ameryce żądają sprostowania od Bidena! „Szkodliwa, fałszywa charakterystyka Polski”

Polacy w Ameryce żądają od Joe Bidena, by sprostował swoje „fałszywe” i „szkodliwe” komentarze na temat Polski wygłoszone podczas niedawnego spotkania z wyborcami w jednym z miejskich ratuszy, gdzie zdawał się łączyć Polskę i Węgry z Białorusią i innymi „totalitarnymi reżimami”.

Polacy w Ameryce żądają od Joe Bidena, by sprostował swoje „fałszywe” i „szkodliwe” komentarze na temat Polski wygłoszone podczas niedawnego spotkania z wyborcami w jednym z miejskich ratuszy, gdzie zdawał się łączyć Polskę i Węgry z Białorusią i innymi „totalitarnymi reżimami”.

„Widzisz, co się dzieje z tym wszystkim, od Białorusi po Polskę i Węgry i wzrost totalitarnych reżimów na świecie, a także ten prezydent [Donald Trump] obejmuje wszystkich zbirów na świecie” – powiedział 15 października Biden – powodując poważne oburzenie w Polsce i na Węgrzech.

Polonia odniosła się do uwag byłego wiceprezydenta w liście do Breitbart London, zorganizowanym w imieniu wielu organizacji diaspory przez Komitet Pamięci Katastrofy Smoleńskiej, który powstał w 2010 roku po katastrofie samolotu przewożącego ówczesnego prezydenta Polski – brata bliźniaka obecnego szefa rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – który rozbił się w drodze na uroczystość masakry polskich więźniów przez sowieckich komunistów w Katyniu, zabijając wszystkich na pokładzie.

„My, podobnie jak większość Polaków w Ameryce, jesteśmy głęboko rozczarowani twoim komentarzem na temat Polski podczas uroczystości w ratuszu 15 października” – zaczyna się list, w którym mówi się 77-letniemu demokracie, że jego komentarze „zdawały się ujawniać niezrozumienie Europą Środkową i były szkodliwą, fałszywą charakterystyką Polski”.

„W porównaniu z innymi narodami europejskimi, Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Polska dała przykład w wypełnianiu zobowiązań wobec Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Polscy żołnierze dzielnie walczyli w II wojnie światowej z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, a współcześnie brali udział w prowadzonych przez Stany Zjednoczone wysiłkach militarnych na Bliskim Wschodzie” – podkreślono w liście.

„Dzięki naciskowi na transatlantycką politykę bezpieczeństwa i współpracy z USA, podejmowanej przez polski rząd od AD 2016, stosunki między Polską a USA są dziś najsilniejsze i najbardziej produktywne w historii” – dodano w liści, co było być może czymś w rodzaju zawoalowanego dźgnięcia w słabe stosunki polsko-amerykańskie pod rządami Obamy i Bidena.

Pod rządami Trumpa Polska zaczęła kupować skroplony gaz ziemny (LNG) ze Stanów Zjednoczonych, zorganizowała relokację wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski – w dużej mierze z powodu „zaległości” Niemców w płatnościach NATO – i zapewniono m.in. od dawna oczekiwany wstęp obywateli polskich do programu zniesienia wiz do USA.

Autorzy listu podkreślili, że Polska jest „domem dla pierwszej europejskiej i drugiej na świecie konstytucji” i „jest teraz młodą i silną demokracją, w której wolność jest zapewniona i chroniona, a debata publiczna jest zróżnicowana, tętniąca życiem i niezakłócona, choć czasami gorąca” – zapewniając Bidena „Polska jako naród wycierpiała zbyt wiele przez ponad dwa stulecia, aż do niedawna, straciła zbyt wielu ludzi na rzecz niemieckich nazistowskich i sowieckich uprzemysłowionych mordów oraz komunistycznych represyj i spustoszenia”, by wybrać „totalitaryzm”.

Organizacja Klubów Gazety Polskiej, której koordynator podpisał list do Bidena, zasugerowała w mediach społecznościowych, że nie ma nadziei na przekonanie Demokraty do zmiany melodii, mówiąc, że to „niestety nie pierwsza jego wypowiedź oczerniająca Polskę i Polaków , pokazując także jego ignorancję i lekceważenie Europy Środkowej”.

Leave a Reply