Podwójne morderstwo sprzed 26 lat. Jest akt oskarżenia

Prokuratura w Radomiu skierowała do sądu akt oskarżenia ws. podwójnego morderstwa, do którego doszło ponad 26 lat temu w okolicach Nowego Miasta nad Pilicą (Mazowieckie). Zagadkę zabójstwa dwóch mężczyzn rozwikłali policjanci z Archiwum X. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 54-letni obywatel Ukrainy.

Podwójne morderstwo sprzed 26 lat. Jest akt oskarżenia

Prokuratura w Radomiu skierowała do sądu akt oskarżenia ws. podwójnego morderstwa, do którego doszło ponad 26 lat temu w okolicach Nowego Miasta nad Pilicą (Mazowieckie). Zagadkę zabójstwa dwóch mężczyzn rozwikłali policjanci z Archiwum X. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 54-letni obywatel Ukrainy.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska poinformowała w poniedziałek, że pod koniec listopada Wydział I Śledczy skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Rudolfowi K. oskarżonemu o dokonanie wspólnie i w porozumieniu z innym nieustalonym sprawcą w 1994 r. zabójstwa dwóch mężczyzn w miejscowości Wierzchy gm. Nowe Miasto nad Pilicą.

27 lipca 1994 r. Komisariat Policji w Nowym Mieście nad Pilicą otrzymał zgłoszenie od dyspozytora pogotowia, iż na polu w Wierzchach znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn w wieku 36 i 47 lat.

„Dwaj mieszkańcy miejscowości Strzałki Nowe zostali znalezieni martwi, ze skrępowani rękoma i nogami oraz ranami postrzałowymi głowy i klatki piersiowej na terenie jednego z miejscowych gospodarstw rolnych” –przekazała rzeczniczka prokuratury.

Dodała, że przeprowadzone wówczas czynności wskazywały na to, iż sprawcami zabójstwa mogą być dwaj obywatele byłego ZSRR, którzy w tym czasie byli widywani w okolicy jako osoby poszukujące pracy.

Prokurator Rejonowy w Grójcu wszczął śledztwo w sprawie podwójnego zabójstwa. Jedną z czynności było przeprowadzenie w Zakładzie Medycyny Sądowej ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie oględzin zwłok obu rolników.

Ustalono, że mężczyźni zginęli od oddanych z bliska strzałów z broni palnej. Nadzór nad śledztwem przejął Prokurator Wojewódzki w Radomiu. Przyjęto wersję, że motywem zbrodni mogła być zemsta za niezatrudnienie zabójcy do prac polowych przez jedną z ofiar.

Pomimo podjętych wielu czynności i sprawdzeniu szeregu dowodów nie zdołano ustalić sprawców. Z tego powodu śledztwo zostało umorzone grudniu 1995 r.

Policjanci z Archiwum X rozwikłali zagadkową zbrodnię sprzed 26 lat

„Jednak mimo umorzenia postępowania były prowadzone czynności operacyjno-wykrywcze, a także w miarę rozwoju możliwości i technik badawczych, uzyskiwano nowe opinie z zakresu badań genetycznych, balistycznych i biologicznych” – przekazała rzeczniczka prokuratury.

Badania pozwoliły m.in. na wyizolowanie na zabezpieczonych na miejscu zabójstwa śladach profilu DNA sprawcy oraz odcisków jego linii papilarnych. Przeprowadzona weryfikacja wykazała, że ujawnione ślady należą do obywatela Ukrainy Rudolfa K.

Zgromadzony materiał dowodowy dał podstawy do podjęcia na nowo umorzonego postępowania. Rudolf K. został zatrzymamy i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Radomiu w grudniu ub. roku. Usłyszał zarzut podwójnego zabójstwa, został tymczasowo aresztowany.

Mężczyzna nie przyznał się do ich popełnienia. Jak ustalono, 54-latek posiadał przeszkolenie w jednostkach SPECNAZ, tj. siłach specjalnych wojsk radzieckich.

Jak podkreślała wówczas rzeczniczka mazowieckiej policji podinsp. Katarzyna Kucharska, rozwikłanie zagadkowej zbrodni sprzed 26 lat to efekt pracy policjantów z tzw. Archiwum X oraz funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. W skład tego zespołu wchodzą najlepsi, bardzo doświadczeni policjanci oraz pracownicy policji, w tym byli funkcjonariusze. Ich zadaniem jest analiza spraw, które przed laty zostały umorzone, a które – przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych – mają teraz szansę na rozwiązanie.

Leave a Reply