Francja: Podejrzany o napaść na Charlie Hebdo grozi policjantce w sądzie

Jeden z podejrzanych, który obecnie jest sądzony w związku z atakami na Charlie Hebdo w styczniu AD 2015 groził w sądzie policjantce.

Jeden z podejrzanych, który obecnie jest sądzony w związku z atakami na Charlie Hebdo w styczniu AD 2015 groził w sądzie policjantce.

Ali Riza Polat groził funkcjonariuszce, która przyszła złożyć zeznania o wydarzeniach z dnia ataku terrorystycznego na biura magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo” oraz o ataku dokonanego przez Amédy Coulibaly na żydowski supermarket.

Opisywany jako prawa ręka Coulibaly, Polat krzyknął: „Zapłacisz za to!” na kobietę, co wywołało oburzenie prawników obecnych w sądzie, donosi Le Figaro.

„To oburzające, istnieją granice, których nie można przekroczyć” – powiedział główny radca prawny Jean-Michel Bourlès, dodając, że w związku z wybuchem wniósłby oskarżenia przeciwko Polatowi.

Według funkcjonariuszki policji, Polat podzielał te same radykalne islamistyczne przekonania co Coulibaly i mówiła o podsłuchanym telefonie między matką Polata a jednym z jego przyjaciół, w którym, jak powiedziała, Polat nazwał ją „niewierną”.

Polatowi, który został oskarżony o „współudział w terroryzmie”, grozi kara dożywocia, jeśli zostanie uznany za winnego.

W sumie 14 osób stanęło przed sądem we wrześniu w związku z atakami terrorystycznymi AD 2015, w których zginęło 17 osób.

Przed procesem Charlie Hebdo ponownie opublikował karykatury Mahometa, które  sprowokowały atak.

karykatura Mahometa z magazynu Charlie Hebdo

„Potrzebny był dobry powód, aby to zrobić, powód, który ma znaczenie i wnosi coś do debaty… [przedruk zdjęć] w tym tygodniu podczas otwarcia procesu ataków ze styczniu AD 2015 wydawał się nam niezbędny” – powiedział redaktor magazynu Laurent Sourisseau, znany jako „Riss”.

Po publikacji inny zradykalizowany muzułmanin, pakistański migrant Ali Hassan, znany również jako Zaheer Hassan Mahmoud, dźgnął nożem dwie osoby przed dawnym biurem magazynu. Uważa się, że obywatel Pakistanu przeprowadził ataki w odpowiedzi na ponowne opublikowanie karykatur muzułmańskiego proroka.

Leave a Reply