Po podpisaniu ośmiu memorandów premierzy Morawiecki i Kaczyński spotkali się z prezydentem Zełenskim [VIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński podczas środowej wizyty w Kijowie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała KPRM. Podczas spotkania prezydent Zełenski wręczył polskim premierom Ordery Jarosława Mądrego drugiej klasy.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński podczas środowej wizyty w Kijowie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformowała KPRM. Podczas spotkania prezydent Zełenski wręczył polskim premierom Ordery Jarosława Mądrego drugiej klasy.

Nagranie ze spotkana opublikował prezydent Wołodymyr Zełenski na swoim kanale na Telegramie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.

„Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny jak i po jej rozpoczęciu” – podkreślił Szmyhal.

Kancelaria polskiego premiera poinformowała na Twitterze, że premier Morawiecki oraz wicepremier Kaczyński spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W spotkaniu uczestniczył też szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

Wcześniej odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.

Osiem memorandów efektem środowych konsultacji międzyrządowych w Kijowie

Podczas późniejszej wspólnej konferencji prasowej szefowie obu rządów poinformowali o podpisaniu memorandów. Dotyczą one sfer: energetyki, wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej.

Premier Morawiecki stwierdził, że Polska i Ukraina uzupełniają się w ogromnym stopniu, a podpisane dokumenty „stanowią przedsionek do zupełnie innej współpracy”.

„Do takiej współpracy, jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy dyskutować w najbliższych tygodniach, miesiącach i kwartałach” – powiedział Morawiecki.

„Nasza współpraca rodzi się w tak przyspieszonym tempie, w tym jakże trudnym czasie (…) tworzy zupełnie nową perspektywę, o której mogliśmy tylko marzyć” – ocenił.

Szmyhal: podpisane umowy i memoranda świadczą o tym, iż nowy poziom stosunków, jaki Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące jest ukierunkowany na rozwój

Premier Szmyhal mówił z kolei, że podpisane umowy i memoranda świadczą o tym, iż nowy poziom stosunków, jaki Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące jest ukierunkowany na rozwój i jest produktywny.

Dodał, że podpisano m.in. memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami obu państw. „Zostaną przygotowane zalecenia dotyczące stworzenia wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy” – mówił premier Ukrainy.

KPRM poinformował później, że memorandum z ministerstwem gospodarki Ukrainy o współpracy handlowej i ubezpieczeniach transportowychpodpisali wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Julia Svyrydenko oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Memorandum dotyczące współpracy w obszarze pamięci narodowejpodpisał wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński oraz minister kultury i polityki informacyjnej Oleksandr Tkachenko.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podpisała memorandum intencyjne o współpracy w dziedzinie energii, a także w zakresie ochrony środowiska z szefami ukraińskich resortów energii oraz ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał deklarację o współpracy służb granicznych z jego ukraińskim odpowiednikiem Denysem Monastyrskym.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał natomiast wspólną deklarację o współpracy pomiędzy jego resortem oraz ministerstwem rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy, z szefem ministerstwa Oleksiym Chernyshovem.

Ponadto podpisano porozumienia pomiędzy KPRM a ministerstwem przemysłu strategicznego Ukrainy w sprawie powołania wspólnej polsko-ukraińskiej komisji stałej ds. współpracy polskich i ukraińskich podmiotów gospodarczych.

Leave a Reply