Po ataku na Rushdiego rośnie szybko sprzedaż „Szatańskich wersetów”

Po ataku na Salmana Rushdiego błyskawicznie rośnie sprzedaż jego książki "Szatańskie wersety", za którą obłożono go fatwą. W internetowym sklepie Amazona we Francji powieść znalazła się w niedzielę na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży - podaje BFMTV.

Salman Rushdie. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Salman Rushdie. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Po ataku na Salmana Rushdiego błyskawicznie rośnie sprzedaż jego książki „Szatańskie wersety”, za którą obłożono go fatwą. W internetowym sklepie Amazona we Francji powieść znalazła się w niedzielę na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży – podaje BFMTV.

Rushdie, brytyjski autor pochodzenia indyjskiego, został w piątek zaatakowany nożem i kilkakrotnie dźgnięty w szyję tuż przed wykładem, który miał wygłosić w mieście Chautauqua w stanie Nowy Jork w USA. Pisarz miał mówić o wolności artystycznej.

We francuskim oddziale Amazona w piątek była na 40. miejscu, a w niedzielę stała się bestsellerem, 34 lata po jej opublikowaniu.

Również w międzynarodowym sklepie Amazona powieść znalazła się w niedzielę na 10. miejscu pod względem sprzedaży. Francuska sieć księgarni Fnac wysprzedała niemal wszystkie egzemplarze książki. „Szatańskie wersety” znalazły się też na czele listy najlepiej sprzedających się książek w sieci Apple Books.

Rushdiemu wielokrotnie grożono śmiercią z powodu „Szatańskich wersetów”, jego czwartej powieści wydanej w 1988 roku. Dzieło, podejmujące temat początków islamu, wywołało niezwykłe oburzenie w krajach islamskich. Rushdiego oficjalne obciążono fatwą, która nakazuje każdemu wiernemu muzułmaninowi zabicie pisarza. W związku z tym musiał żyć w ukryciu pod stałą ochroną policji.

W 1998 roku ówczesny rząd Iranu ogłosił, że przestaje popierać fatwę, co w ostatnich latach umożliwiło pisarzowi powrót do bardziej normalnego życia. Jednak fatwa nigdy nie została odwołana.

Hadi Matar, który zaatakował pisarza w piątek został natychmiast zatrzymany. W sobotę, podczas pierwszego przesłuchania przed sądem, nie przyznał się do winy.

W sobotę agent pisarza poinformował, że Rushdie został odłączony od respiratora, odzyskał zdolność mówienia i jego ogólny stan się polepszył.

Leave a Reply