Planowane są większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii

Planowane są większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Musimy uwzględniać, że mutacja Delta może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne - powiedział we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Planowane są większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii

Planowane są większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Musimy uwzględniać, że mutacja Delta może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne – powiedział we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz w TVN24 powiedział, że planowane jest dodatkowe rozwiązanie „w zakresie przylotów z Wielkiej Brytanii co do kwarantanny”. „Nie wykluczamy, że tu będą troszeczkę większe obostrzenia po przyjeździe z tego kierunku” – powiedział.

„Myślę, że w najbliższych dniach zostanie podane do publicznej wiadomości, jak będzie wyglądała sytuacja z osobami przyjeżdżającymi z destynacji brytyjskiej. Na pewno zechcemy tam wprowadzić pewne szersze obostrzenia niż z pozostałych kierunków” – powiedział.

Polacy mogą podróżować do Hiszpanii bez dokumentów potwierdzających brak Covid-19

Również w rozmowie z Polsat News rzecznik zapowiadał, że w najprawdopodobniej w najbliższych dniach „pojawi się bardziej restrykcyjne podejście do kierunku brytyjskiego”.

Na pewno w niedługim czasie to ogłosimy. Pojawi się to w rozporządzeniu epidemicznym. Musimy uwzględniać to, że ta mutacja może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne” – powiedział Andrusiewicz. Dodał, że rozporządzenie powinno pojawić się w tym tygodniu. „Możemy się spodziewać bardziej rygorystycznego podejścia, choćby z tej destynacji brytyjskiej” – zaznaczył.

Jeszcze we wtorek, jak zapowiedział rzecznik, podpisane zostanie przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie w tej sprawie i opublikowane w Dzienniku Ustaw, aby mogło obowiązywać od środy.

Kwarantanna wprowadzona w związku z ryzykiem przenoszenia wariantu delta

„Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo” – zaznaczył minister Adam Niedzielski.

Oznacza to, że dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko osoby przybywające z Indii, Brazylii czy Południowej Afryki, ale także z Wielkiej Brytanii.

Andrusiewicz podał we wtorek, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem delta.

Od czasu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19, wykryto kilka jego wariantów genetycznych. Wariant delta pierwszy raz zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 r. i oznaczono go jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jego zwiększoną zakaźność.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem delta. Liczba zakażeń rośnie również m.in. w Rosji.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply