Pentagon: W czwartek rozpoczęcie dostaw broni w ramach nowego pakietu dla Ukrainy

Prawdopodobnie w czwartek USA rozpoczną dostawy broni w ramach nowego, wartego 800 mln dolarów pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, priorytetem są dostawy systemów Javelin i Stinger oraz kamizelki kuloodporne.

Pentagon: W czwartek rozpoczęcie dostaw broni w ramach nowego pakietu dla Ukrainy

Prawdopodobnie w czwartek USA rozpoczną dostawy broni w ramach nowego, wartego 800 mln dolarów pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy – powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, priorytetem są dostawy systemów Javelin i Stinger oraz kamizelki kuloodporne.

Oficjel ocenił podczas codziennego briefingu dla dziennikarzy, że Ukraińcy robią dobry użytek z dostarczanej broni, zwłaszcza z przenośnych przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin oraz przeciwlotniczych zestawów Stinger. Dodał, że jest to jeden z powodów dlaczego miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosjanie nie uzyskali dominacji w powietrzu.

Poza tymi systemami w ramach pakietu dostarczone zostaną też przeciwpancerne drony-kamikadze Switchblade, mające zasięg 10-40 km.

Opisując sytuację na Ukrainie, przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że Ukraińcy zdołali odepchnąć wojska rosyjskie po wschodniej stronie Kijowa na odległość ponad 50 km od miasta. Dodał, że na północ od stolicy Rosjanie w dużej mierze zaprzestali ataków i zaczęli ryć okopy. Podkreślił jednocześnie, że według resortu obrony USA główne wysiłki Rosjan skupiają się obecnie na wschodzie Ukrainy, w tym Donbasie.

Pentagon: od początku inwazji Rosja wystrzeliła już ponad 1200 rakiet na Ukrainę

Odnosząc się do doniesień m.in. „Wall Street Journal”, powołującego się na źródła NATO, o 7-15 tys. zabitych rosyjskich żołnierzach oraz łącznych stratach (wraz z rannymi i dezerterami) do 40 tysięcy, oficjel stwierdził, że władze USA nie mają precyzyjnego oglądu sytuacji, ponieważ nie mają swych przedstawicieli na miejscu.

Według Pentagonu, od początku inwazji Rosja wystrzeliła już ponad 1200 rakiet na Ukrainę, a jej arsenał pocisków powietrze-ziemia spadł do ok. 50 proc. pierwotnego stanu.

Leave a Reply