Pentagon szkoli ukraińskich żołnierzy, m.in. na terenie Niemiec

Szkolimy ukraińskich żołnierzy z używania amerykańskiej broni, która została przekazana Ukrainie przez USA - przekazał w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że takie szkolenia są prowadzone w "około trzech miejscach" poza Ukrainą, a jako jedno z nich wymienił Niemcy.

Żołnierze Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Szkolimy ukraińskich żołnierzy z używania amerykańskiej broni, która została przekazana Ukrainie przez USA – przekazał w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że takie szkolenia są prowadzone w „około trzech miejscach” poza Ukrainą, a jako jedno z nich wymienił Niemcy.

„Te działania opierają się na wstępnym treningu artyleryjskim, który siły ukraińskie już przeszły w innym miejscu, obejmują także szkolenia z używania radarów artyleryjskich i pojazdów opancerzonych, które znalazły się w ostatnio ogłoszonej partii pomocy zbrojeniowej” – powiedział Kirby na konferencji prasowej w Pentagonie.

Przekazał, że Niemcy są jednym z „około trzech” zlokalizowanych poza Ukrainą miejsc, w których prowadzone są szkolenia. Odmówił podania pozostałych.

Kirby dodał, że przeważająca większość szkoleń sił ukraińskich będzie prowadzona przez żołnierzy Gwardii Narodowej Florydy, którzy trenowali już ukraińskich wojskowych, ale opuścili Ukrainę w lutym, przed inwazją Rosji.

„Słyszeliśmy, że ponowne spotkanie gwardzistów z Florydy z ich ukraińskimi kolegami było bardzo emocjonujące, ponieważ wytworzyła się między nimi silna więź, gdy wspólnie mieszkali i pracowali, zanim tymczasowo rozstali się w lutym” – zaznaczył Kirby.

Przeszkoleni żołnierze mają wrócić do kraju

Wcześniej w piątek wysoki urzędnik Pentagonu, cytowany przez stację CNN pod warunkiem zachowania anonimowości, przekazał, że zakończyło się już szkolenie dwóch liczących po ok. 50 osób grup żołnierzy ukraińskich z posługiwania się systemami artyleryjskimi przekazywanymi przez USA Ukrainie. Instruktaż odbył się poza terytorium Ukrainy, a teraz przeszkoleni żołnierze mają wrócić do kraju, by przekazywać zdobytą wiedzę kolegom – dodał przedstawiciel resortu.

„Na Ukrainę dotarła już „ponad połowa” z 90 haubic M777 kalibru 155 mm, które USA zobowiązały się przekazać temu krajowi” – informował Kirby na konferencji prasowej w środę.

Rzecznik Pentagonu, pytany w piątek o postawę prezydenta Rosji Władimira Putina, odpowiedział, że charakteryzuje go „zdeprawowana, stosowana z zimną krwią brutalność (…) okrucieństwo wobec niewinnych ludzi, bezbronnych, cywilów, całkowity brak poszanowania dla życia ludzi, których zabija”.

Leave a Reply