Pentagon: Rosja stara się skupić na zajmowaniu terytorium na wschodzie, by polepszyć pozycję w negocjacjach

Rosja skupia swoje wysiłki na wschodzie Ukrainy, starając się odciąć siły ukraińskie w Donbasie, by wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Według resortu Rosjanie stracili całkowitą kontrolę nad Chersoniem i zaprzestali ataków pod Kijowem.

Pentagon: Rosja stara się skupić na zajmowaniu terytorium na wschodzie, by polepszyć pozycję w negocjacjach

Rosja skupia swoje wysiłki na wschodzie Ukrainy, starając się odciąć siły ukraińskie w Donbasie, by wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną – powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Według resortu Rosjanie stracili całkowitą kontrolę nad Chersoniem i zaprzestali ataków pod Kijowem.

Według oficjela, decyzja o skupieniu się na Donbasie – zasugerowana oficjalnie przez rosyjski MON – została podjęta „stosunkowo niedawno”. Dodał, że priorytetem Rosji wydaje się odcięcie Donbasu od reszty kraju i zdobywanie terytorium, by wzmocnić pozycję w negocjacjach.

Zaznaczył jednak, że Rosji nie przychodzi to łatwo, choć przyznał, że Rosja poczyniła pewne postępy pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Dodał, że w Mariupolu nadal trwają „zajadłe, zajadłe walki”, a Rosja kontynuuje ciężki ostrzał miast.

Gorzej dla Rosji sytuacja prezentuje się na południu, gdzie ukraińska kontrofensywa sprawiła, że zdaniem Pentagonu Rosjanie stracili całkowitą kontrolę nad Chersoniem, a o miasto toczą się walki. Ukraińcy przejęli też inicjatywę pod Kijowem, gdzie według oceny USA wojska najeźdźcze zaprzestały ofensywy i skupiają się na obronie pozycji przed ukraińskim kontratakiem.

Siły Rosji nie poczyniły też żadnych postępów w izolacji Charkowa i pod Czernihowem – dodał urzędnik.

Według Pentagonu w ciągu 30 dni wojny rosyjska armia wystrzeliła ponad 1250 rakiet różnego rodzaju. Oficjel potwierdził, że w przypadku pewnej liczby rakiet zauważono ich usterki – widoczne przy starcie lub po chybionych uderzeniach – choć nie podał skali tego zjawiska. Wcześniej Reuters informował, że w przypadku uderzeń niektórych typów rakiet proporcja nieudanych uderzeń sięgała 60 proc.

„Myślimy, że oni doświadczają awarii w przypadku niektórych swoich rakiet, zwłaszcza pocisków manewrujących” – powiedział przedstawiciel resortu. Dodał, że rosyjski arsenał pocisków wystrzeliwanych z powietrza się kurczy.

Leave a Reply