Pentagon: Około 5,8 tysięcy żołnierzy USA pomaga w ewakuacji w Kabulu

Obecnie na lotnisku w Kabulu jest około 5800 amerykańskich żołnierzy, którzy pomagają w ewakuacji z Afganistanu - poinformował w piątek przedstawiciel resortu obrony USA. Minister obrony Lloyd Austin polecił wysłanie do Kabulu łącznie ok. 6 tys. żołnierzy.

Pentagon: Około 5,8 tysięcy żołnierzy USA pomaga w ewakuacji w Kabulu

Obecnie na lotnisku w Kabulu jest około 5800 amerykańskich żołnierzy, którzy pomagają w ewakuacji z Afganistanu – poinformował w piątek przedstawiciel resortu obrony USA. Minister obrony Lloyd Austin polecił wysłanie do Kabulu łącznie ok. 6 tys. żołnierzy.

Od poniedziałku armia USA zajmuje się kontrolą lotów na lotnisku w Kabulu. Wszystkie drogi dojazdowe do portu lotniczego są kontrolowane przez talibów, którzy w niedzielę opanowali Kabul i przejęli władzę nad Afganistanem. Stolicę kraju opuściło odtąd drogą powietrzną ponad 18 tys. ludzi.

W środę Biały Dom podał, że w ciągu doby ewakuowano ok. 1,8 tys. osób na pokładzie 10 wojskowych samolotów transportowych C-17.

Kraje zachodnie prowadzą akcje ewakuacyjne, wywożąc z Afganistanu swoich obywateli, personel dyplomatyczny i Afgańczyków współpracujących z zachodnimi instytucjami i rządami.

Leave a Reply