Pentagon: mamy informacje, że Ukraińcy są deportowani do Rosji wbrew swej woli

Mamy informacje, że Ukraińcy są deportowani do Rosji wbrew swojej woli - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby. Nazwał to postępowanie Rosjan "horrendalnym".

John Kirby. Fot. SHAWN THEW PAP/EPA
John Kirby. Fot. SHAWN THEW PAP/EPA

Mamy informacje, że Ukraińcy są deportowani do Rosji wbrew swojej woli – powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby. Nazwał to postępowanie Rosjan “horrendalnym”.

“Nie mogę powiedzieć nic o liczbach, ale z pewnością widzieliśmy wskazania, że Ukraińcy są transportowani z Ukrainy do Rosji. Nie mogę powiedzieć, do ilu obozów, ani jak one wyglądają (…) ale mamy wskazania, że Ukraińcy są zabierani wbrew swej woli do Rosji” – oświadczył rzecznik amerykańskiego resortu obrony podczas konferencji prasowej.

“To horrendalne, to nie jest zachowanie odpowiedzialnego mocarstwa i z pewnością kolejna wskazówka mówiąca, że on (Putin) po prostu nie akceptuje i nie szanuje ukraińskiej suwerenności i tego, że oni są obywatelami innego kraju” – dodał Kirby.

Odnosząc się do sytuacji na froncie, Kirby stwierdził, że nie nazwałby jej impasem, bo Rosjanie czynią “stopniowe postępy” w Donbasie, a linia frontu przesuwa się każdego dnia. Dodał też, że wysłane na Ukrainę haubice M777 trafiły na front i są używane w walce z wojskami rosyjskimi. USA zobowiązały się do wysłania 90 dział, z czego 85 dotąd trafiło już na Ukrainę.

Leave a Reply