Papież zaapelował o wyjaśnienie sprawy znalezienia szczątków 215 dzieci w Kanadzie

Papież Franciszek oświadczył w niedzielę, że z bólem śledzi doniesienia z Kanady, gdzie znaleziono szczątki 215 dzieci na terenie b. szkoły dla rdzennej ludności. Zaapelował do władz i Kościoła w Kanadzie o wyjaśnienie sprawy, która - jak dodał - wywołała traumę.

Papież zaapelował o wyjaśnienie sprawy znalezienia szczątków 215 dzieci w Kanadzie

Papież Franciszek oświadczył w niedzielę, że z bólem śledzi doniesienia z Kanady, gdzie znaleziono szczątki 215 dzieci na terenie b. szkoły dla rdzennej ludności. Zaapelował do władz i Kościoła w Kanadzie o wyjaśnienie sprawy, która – jak dodał – wywołała traumę.

Zbiorowy grób znaleziono na terenie szkoły dla Indian w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej.

Na terenach zamieszkiwanym przez autochtoniczną społeczność znajdowała się największa w Kanadzie przymusowa szkoła dla rdzennej ludności. W latach 1890–1969 placówka była prowadzona przez Kościół katolicki, a następnie budynek szkoły został przejęty przez rząd federalny.

Zaginione dzieci

Miejsce zidentyfikowano dzięki badaniom georadarem. Sądzono, że w tej przymusowej placówce wychowawczej zmarło maks. 50 dzieci. Przypuszcza się, że w mogile zostały prawdopodobnie pochowane dzieci z różnych indiańskich społeczności. Niektóre miały zaledwie 3 lata.

Roseanne Casimir, wódz plemienia Tk’emlups te Secwepemc wyjaśniła, że poszukiwania podjęto, ponieważ „istniała pewna wiedza w naszej społeczności, którą mogliśmy dopiero teraz zweryfikować”. „Chodzi o zaginione dzieci, których śmierci nikt nie dokumentował” – zaznaczyła dodając, że pierwsze prace poszukiwawcze rozpoczęto 20 lat temu. Dopiero obecna, bardzie zaawansowana i precyzyjniejsza technologia pozwoliła je sfinalizować – podkreśliła.

Przewodniczący Stowarzyszenia Indiańskich Wodzów Kolumbii Brytyjskiej Stewart Phillip podał komunikacie, że dzieci z Kamloops „zostały wykradzione ze swoich domów pod nadzorem rządu Kanady i nigdy ich nie oddano”. Wezwał „wszystkich tych, którzy nazywają się Kanadyjczykami”, do uznania tego faktu za część wspólnej historii.

Premier Kanady Justin Trudeau wskazał, że informacja o odnalezieniu zbiorowego grobu w Kamloops „to bolesne przypomnienie o ciemnym i wstydliwym rozdziale historii kraju”.

Kanada: Mieszkańcy Quebecu odrębnym narodem?

Szokujące odkrycie

Papież Franciszek zaapelował do władz i Kościoła w Kanadzie o wyjaśnienie sprawy.

„Śledzę z bólem wiadomości napływające z Kanady o szokującym odnalezieniu szczątków 215 dzieci, uczniów Kamloops Indian Residential School w prowincji Kolumbia Brytyjska. Przyłączam się do kanadyjskich biskupów i całego Kościoła katolickiego w Kanadzie i wyrażam moją bliskość z narodem kanadyjskim, który doznał traumy z powodu tej szokującej informacji”- powiedział wiernym przybyłym na modlitwę Anioł Pański w Watykanie.

„Smutne odkrycie wzmacnia jeszcze bardziej świadomość bólu i cierpień z przeszłości” – oświadczył papież. „Niech władze polityczne i religijne Kanady kontynuują z determinacją współpracę, by wyjaśnić tę smutną sprawę angażując się z pokorą w drogę pojednania i leczenia” – dodał.

„Te trudne momenty stanowią mocne wezwanie dla nas wszystkich, by oddalić się od modelu kolonizatorskiego, także od dzisiejszych kolonizacji ideologicznych” – mówił Franciszek.

Leave a Reply