Papież Franciszek z wizytą w Europie środkowej. Najpierw Budapeszt, potem Słowacja

Papież Franciszek przybył w niedzielę rano do Budapesztu, rozpoczynając wizytę w Europie środkowej, w trakcie której odwiedzi także Słowację.

Papież Franciszek z wizytą w Europie środkowej. Najpierw Budapeszt, potem Słowacja

Papież Franciszek przybył w niedzielę rano do Budapesztu, rozpoczynając wizytę w Europie środkowej, w trakcie której odwiedzi także Słowację.

Franciszek spędzi w stolicy Węgier około 7 godzin, a najważniejszym punktem jego pobytu w Budapeszcie będzie msza, którą odprawi na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

Wcześniej przed południem papież spotka się z prezydentem Węgier Janosem Aderem, premierem Viktorem Orbanem, z biskupami, delegacją Rady Ekumenicznej i przedstawicielami wspólnoty żydowskiej.

Na papieskim profilu na Twitterze Watykan opublikował słowa Franciszka skierowane do wiernych: “Proszę was, abyście towarzyszyli mi modlitwą. Powierzam tę wizytę wstawiennictwu tak wielu heroicznych wyznawców wiary, którzy w tych miejscach, pośród wrogości i prześladowań, dawali świadectwo Ewangelii”.

Program uroczystości, spotkań i wydarzeń z udziałem papieża podczas podróży do dwóch krajów, która potrwa do środy, jest bardzo napięty.

W ciągu tej 34. zagranicznej pielgrzymki w cztery dni wygłosi 12 przemówień.

To druga podróż w tym roku i od czasu wybuchu pandemii; w marcu Franciszek był w Iraku.

W Muzeum Sztuk Pięknych papież spotka się z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem, a następnie z węgierskimi biskupami. Jak dowiedzieli się dziennikarze, przemówienie, które do nich wygłosi, nie będzie transmitowane, a jego tekst zostanie opublikowany później.

W programie jest też spotkanie z przedstawicielami Rady Ekumenicznej i społeczności żydowskiej.

O godzinie 11.30 na budapeszteńskim Placu Bohaterów rozpocznie się msza pod przewodnictwem papieża, zamykająca 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Mszę z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych zakończy modlitwa Anioł Pański.

Papież Franciszek uda się do w Słowacji

Po południu papież odleci z Budapesztu do Bratysławy. Tam na lotnisku powita go prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Następnie Franciszek pojedzie do nuncjatury apostolskiej, gdzie spotka się z przedstawicielami Rady Ekumenicznej, reprezentującej 11 Kościołów.

W poniedziałek rano odbędzie się oficjalna ceremonia powitania Franciszka w Pałacu Prezydenckim i jego rozmowa z prezydent Czaputovą. Następnie papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego.

Kolejne punkty to spotkanie z duchowieństwem w stołecznej katedrze, wizyta w ośrodku dobroczynnym i rozmowa z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej.

We wtorek w Preszowie na wschodzie Słowacji papież będzie przewodniczyć liturgii bizantyjskiej.

Później uda się do Koszyc; tam odwiedzi romskie osiedle, a na stadionie spotka się z młodzieżą.

W środę, ostatnim dniu wizyty na Słowacji papież odprawi rano mszę w sanktuarium w Szasztinie, miejscu kultu Matki Bożej Bolesnej, która jest patronką tego kraju.

Po południu powróci do Rzymu.

Linie Alitalia, którymi papież podróżuje, poinformowały, że od 1964 roku jest to 182 lot z biskupem Rzymu na pokładzie.

W wydanym komunikacie przewoźnik ogłosił, że w samolocie zastosowano szczególne środki bezpieczeństwa sanitarnego w związku z pandemią.

W załodze jest trzech pilotów i sześć osób personelu pokładowego.

Leave a Reply