
Narodowy Fundusz Dobrobytu, czyli Rosyjski Państwowy Fundusz Majątkowy wschodniego sąsiada Polski, postanowił pozbyć się wszystkich dolarów i aktywów denominowanych w dolarach amerykańskich wartych 186 mld. Rosja mocno inwestuje w Euro, Juana i metale szlachetne, jako alternatywę dla amerykańskiej waluty. Rosyjscy hakerzy oskarżeni przez amerykańskie agencje wywiadowcze.
Po serii cyberataków na różnego rodzaju firmy, o które amerykańskie agencje wywiadowcze oskarżyły rosyjskich hakerów, rosyjski Państwowy Fundusz Majątkowy (oficjalnie nazywany “Narodowym Funduszem Dobrobytu”), postanowił pozbyć się wszystkich dolarów.
Decyzja dotyczyła aktywów denominowanych w dolarach amerykańskich, na rzecz tych denominowanych w Euro, Juanach , lub po prostu kupować metale szlachetne, takie jak złoto, które rosyjski bank centralny coraz bardziej faworyzuje jako podstawę własnych rezerw.
Putin: Rosja “wybije zęby” wszystkim, którzy spróbują coś od niej uszczknąć
Rosyjski Państwowy Fundusz Majątkowy na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym
Minister finansów Anton Siluanov ogłosił to w czwartek rano, na corocznym Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.
„Możemy dokonać tego dość szybko, nawet w ciągu miesiąca” – powiedział Siluanov dziennikarzom w czwartek.
Wyjaśnił, że Kreml zmierza do zmniejszenia ekspozycji na aktywa amerykańskie, ponieważ administracja prezydenta Bidena grozi im kolejnymi sankcjami gospodarczymi, po ostatnich atakach, w których hakerzy żądali okupu.
Media: Wielki Reset To Teoria Spiskowa | Światowe Forum Ekonomiczne: Przygotujmy Się Na Wielki Reset
Rosyjski Bank Centralny
Pozbycie się aktywów denominowanych w USD wpłynie na płynny majątek o wartości 119 miliardów dolarów, podała agencja Bloomberg.
Ich sprzedaż będzie w dużej mierze realizowana za pośrednictwem rosyjskiego banku centralnego i jego ogromnych rezerw, ograniczając w ten sposób wpływ na rynek i zmniejszając widoczność tego, co dokładnie będzie w zamian kupować rosyjski państwowy fundusz majątkowy.
„Bank centralny jest w stanie dokonać tych zmian w Funduszu Dobrobytu bez uciekania się do operacji rynkowych” – powiedziała Sofya Donets, ekonomistka Renaissance Capital w Moskwie.

„To w pewnym sensie tylko sprawa techniczna” – dodała.
Jordan Rochester, strateg walutowy w Nomura International PLC, powiedział: „To jak transfer euro z banku centralnego do funduszu majątkowego. Wtedy zobaczymy, że bank centralny jest posiadaczem USD i od niego zależy, czy nim zarządza. Na razie nie widać wpływu tej decyzji na rynek”.
Wiadomość ta nie powinna być dla nikogo niespodzianką, gdyż Bank Rosji, rosyjski bank centralny, w ciągu ostatnich kilku lat stopniowo zmniejszał swoje zasoby w dolarach, w związku z rosnącą presją sankcji ze strony USA i Europy. Ten trend utrzymywał się przez kadencję prezydenta Donalda Trumpa.
Reakcja Rosji na ciągły nacisk
Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone i UE nagminnie używają swoich wpływów w światowym systemie płatniczym SWIFT, aby wymóc na innych państwach konkretne decyzje, bądź zmiany.
Zaledwie kilka dni temu rosyjski parlament właśnie upoważnił państwowy fundusz majątkowy do kupowania złota za pośrednictwem banku centralnego.
Jednak bank centralny zgłasza swoje zasoby z sześciomiesięcznym opóźnieniem (co jest normą w operacjach banków centralnych na świecie), co uniemożliwia określenie jego bieżących zasobów.

Rosyjskie zasoby złota przyćmiły w zeszłym roku rezerwy w USD, pomimo wstrzymania zakupów szlachetnego kruszcu. Wynikało to częściowo ze wzrostu wartości posiadanych zasobów złota, wywołanym wzrostem cen złota, a częściowo z nieustannych wysiłków banku centralnego zmierzających do pozbycia się aktywów dolarowych.
Rosyjski fundusz majątkowy posiada obecnie 35% swoich płynnych aktywów w dolarach, o wartości około 41,5 miliarda dolarów. Tę samą kwotę w Euro, a reszta rozłożona jest na Juany, złoto, Jeny i Funty Szterlingi.
“Po tej ostatniej zmianie, aktywa funduszu będą utrzymywane w następujących proporcjach: 40% w Euro, 30% w Juanie, 20% w złocie i po 5% w Jenach i Funtach” – powiedział minister Siluanov.
Fundusz majątkowy akumuluje oszczędności pochodzące z rosyjskich dochodów z ropy, z nadwyżki ponad cenę graniczną i używa ich do wyrównania niedoborów, gdy ceny rynkowe spadnie poniżej tego poziomu. Łącznie z aktywami niepłynnymi jego łączna wartość wynosi obecnie 185,9 mld USD.
Putin ostrzegał
Kilka lat temu prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że Waszyngton przyspiesza dedolaryzację agresywnymi sankcjami finansowymi, które zmuszają geopolitycznych przeciwników Ameryki do zmniejszenia zależności od dolara, który jest – jeszcze – światową walutą rezerwową.
Zaledwie w zeszłym miesiącu Rosja osiągnęła kolejny sukces w kierunku uniezależnienia się od USD, w którym mniej niż 50% jej eksportu było opłacanych w dolarach.
Wygląda na to, że po latach systematycznego zmniejszania zależności od dolara Rosja zamierza zintensyfikować te wysiłki w taki sposób, że Waszyngton będzie zmuszony to zauważyć.