Ostrzeżenia przed upałami. W sobotę do 35 stopni. W niedzielę jeszcze cieplej

W sobotę na zachodzie kraju bardzo gorąco, nawet 35 stopni Celsjusza, dlatego wydaliśmy ostrzeżenia przed upałami. W niedzielę słonecznie i jeszcze ciepłej, upały będą w całym kraju - przekazał dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

Termometr, Fot. Pixabay
Termometr, Fot. Pixabay

W sobotę na zachodzie kraju bardzo gorąco, nawet 35 stopni Celsjusza, dlatego wydaliśmy ostrzeżenia przed upałami. W niedzielę słonecznie i jeszcze ciepłej, upały będą w całym kraju – przekazał dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

IMGW informuje, że w sobotę nad zachodnią część kraju napłynie ciepłe zwrotnikowe powietrze, które spowoduje upały. W całym kraju będzie słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na wschodzie kraju, 26 stopni w Warszawie, do 32 w Wielkopolsce i 33 stopni w woj. lubuskim.

Słabe opady deszczu wystąpią na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach, na Pomorzu, i w woj. zachodniopomorskim.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, jedynie nad samym morzem chwilami dość silny i porywisty do 40 km/h, z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.

Czeka nas tropikalna noc

Z soboty na niedzielę będzie pogodna i bezchmurna pogoda na przeważającym obszarze kraju. Natomiast na północy więcej chmur, lokalnie spadnie niewielki deszcz. Temperatura minimalna wyniesie od 13 do 15 stopni Celsjusza na wschodzie i północnym-wschodzie, w centrum 17 stopni, a na zachodzie od 18 do 20 stopni.

„To będzie tak zwana noc tropikalna, kiedy temperatury przekraczają 18 stopni” – powiedział Michał Ogrodnik. Wiatr będzie słaby, w dalszym ciągu z kierunków południowo-zachodnich.

„W niedzielę temperatura niemal w całej Polsce, z wyjątkiem jej północnej części, przekroczy 30 stopni Celsjusza. Na zachodzie może być nawet 35 stopni, dlatego wydaliśmy już ostrzeżenia przed upałami” – poinformował Michał Ogrodnik.

Leave a Reply