Ostra odpowiedź USA dla Rosji. Blinken: Podtrzymaliśmy fundamentalne zasady dotyczące suwerenności Ukrainy

W pisemnej odpowiedzi na propozycje Rosji podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy - powiedział w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dodał, że Waszyngton zaproponował Moskwie środki zapewniające wzajemną transparentność w sprawie sił na Ukrainie.

Ostra odpowiedź USA dla Rosji. Blinken: Podtrzymaliśmy fundamentalne zasady dotyczące suwerenności Ukrainy

W pisemnej odpowiedzi na propozycje Rosji podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy – powiedział w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dodał, że Waszyngton zaproponował Moskwie środki zapewniające wzajemną transparentność w sprawie sił na Ukrainie.

Blinken dodał, że w przekazanej tego dnia odpowiedzi USA zawarły również propozycje dotyczące wzajemnych ograniczeń, jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe i kontrolę zbrojeń. Sekretarz stanu oznajmił, że równocześnie przekazana została odpowiedź NATO, która wzajemnie uzupełnia się z odpowiedzią USA.

Nie ma i nie będzie zamknięcia otwartych drzwi NATO – powiedział Blinken, odnosząc się do pisemnych odpowiedzi USA i NATO na wysunięte przez Rosję propozycje tzw. gwarancji bezpieczeństwa.

“Dokument jasno wykłada niektóre podstawowe zasady, co do których jesteśmy zobowiązani i które podtrzymamy”

Blinken podkreślił, że choć treść odpowiedzi na żądanie Moskwy nie jest publiczna, to jest zgodna z tym, co publicznie dotąd mówili przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena.

“Dokument jasno wykłada niektóre podstawowe zasady, co do których jesteśmy zobowiązani i które podtrzymamy i zawiera wiele z tego, co zostało powiedziane publicznie, w tym przeze mnie w ostatnich dniach i tygodniach” – oznajmił Blinken.

“Jestem absolutnie pewny niemieckiej solidarności wobec Ukrainy”

Mam absolutną pewność, co do niemieckiej solidarności w obliczu obecnego kryzysu – powiedział w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dodał, że poziom koordynacji wewnątrz państw Zachodu jest “bezprecedensowy”.

“Jestem absolutnie pewny co do niemieckiej solidarności z nami i innymi sojusznikami w stawieniu czoła rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Różne państwa mają różne władze, zdolności, obszary ekspertyzy i wszystko to zbieramy razem, wzajemnie się uzupełniając” – dodał Blinken.

Blinken: usilnie zachęcamy obywateli USA do wyjazdu z Ukrainy

Usilnie zachęcamy obywateli USA do wyjazdu z Ukrainy przy wykorzystaniu komercyjnie dostępnych środków – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji. Sekretarz stanu USA oznajmił, że amerykańskie władze mogą nie być w stanie im pomóc w warunkach wojny.

“Nasze przesłanie do wszystkich Amerykanów na Ukrainie brzmi, aby zdecydowanie rozpatrzyli opuszczenie kraju używając komercyjnych lub innych prywatnie dostępnych opcji” – powiedział Blinken.

“Jeśli Rosja dokona inwazji, to cywile, w tym Amerykanie wciąż przebywający na Ukrainie, mogą znaleźć się w środku strefy konfliktu. Rząd USA może nie być w stanie pomóc tym osobom w tych okolicznościach” – dodał.

Rosyjskie żądania, które zostały przedstawione w grudniu ub.r., nałożyły się na zaostrzenie sytuacji wokół Ukrainy. Moskwa zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy u granic sąsiada i zarzuca Kijowowi, że zamierza on „drogą siłową” rozwiązać konflikt w Donbasie. Jednocześnie trwa przerzucanie rosyjskich wojsk na Białoruś przed niezapowiedzianymi manewrami w pobliżu granicy z Ukrainą. Rosja rozpoczęła też właśnie manewry morskie – na morzach Bałtyckim, Barentsa i Czarnym.

„W zależności od odpowiedzi USA, MSZ oraz inne resorty przygotują dla prezydenta Władimira Putina propozycje w sprawie dalszych działań” – mówił w środę w Dumie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Oświadczył również, że jeśli odpowiedź Zachodu „nie będzie konstruktywna”, Moskwa podejmie w odpowiedzi właściwe kroki. Wcześniej przedstawiciele Rosji niejednokrotnie twierdzili, że ta „odpowiedź” może mieć charakter militarny, jednak nie precyzowali, o jakie działania chodzi.

Leave a Reply