Orban: Nie liczy się to, czego chcą w Brukseli. To Węgrzy zadecydują o swoim losie

Dziesiątki tysięcy Węgrów zebrały się w sobotę w Budapeszcie, by upamiętnić antysowieckie powstanie z 1956 r. oraz wyrazić poparcie dla premiera Viktora Orbana przed wyborami parlamentarnymi w 2022 r. - pisze AP. W rozpoczynającym kampanię wyborczą przemówieniu Orban zarzucił UE i USA mieszanie się w sprawy jego kraju.

Orban: Nie liczy się to, czego chcą w Brukseli. To Węgrzy zadecydują o swoim losie

Dziesiątki tysięcy Węgrów zebrały się w sobotę w Budapeszcie, by upamiętnić antysowieckie powstanie z 1956 r. oraz wyrazić poparcie dla premiera Viktora Orbana przed wyborami parlamentarnymi w 2022 r. – pisze AP. W rozpoczynającym kampanię wyborczą przemówieniu Orban zarzucił UE i USA mieszanie się w sprawy jego kraju.

Uczestnicy prorządowej demonstracji przemaszerowali w stronę centrum stolicy, gdzie wystąpił Orban, oskarżając instytucje Unii Europejskiej i władze Stanów Zjednoczonych o ingerowanie w sprawy Węgier oraz wzywając swoich zwolenników do obrony tego, co osiągnął jego rząd przez ponad 11 lat u władzy.

„Liczy się nie to, czego chcą w Brukseli, Waszyngtonie i zagranicznych mediach. To Węgrzy zadecydują o swoim losie” – podkreślił.

„Bruksela, podobnie jak w stosunku do Polaków, zwraca się do nas i traktuje nas tak, jakbyśmy byli wrogiem (…) w takim razie to jest ten moment, by zrozumieli, że nawet komuniści nie byli w stanie nas pokonać” – powiedział Orban, odnosząc się do 65. rocznicy wybuchu powstania węgierskiego wymierzonego przeciwko ówczesnym komunistycznym władzom kraju.

Manifestanci wymachiwali flagami Węgier i nieśli transparenty z takimi napisami jak „Bruksela oznacza dyktaturę”.

Orban podtrzymuje antyimigracyjną retorykę

„Niesamowite, że ponownie mamy do czynienia z atakami z Zachodu, który nieustannie krytykuje Viktora Orbana. Przyszłoroczne wybory pokażą, czy Węgry pozostaną suwerennym krajem, czy też rozpłyną się w muzułmańskim morzu” – powiedziała agencji Reutera jedna z demonstrujących.

Orban podtrzymuje antyimigracyjną retorykę i wielokrotnie ścierał się z Brukselą, która zarzuca mu m.in. ograniczanie wolności mediów; sprzeciwia się też przekazywaniu UE większych uprawnień, ale podkreśla, że w interesie Węgier jest pozostanie członkiem silnej Wspólnoty – pisze Reuters.

Tego samego dnia w stolicy Węgier odbył się wiec sojuszu sześciu partii opozycyjnych. Podczas tego wydarzenia wystąpił kandydat zjednoczonej opozycji na premiera w przyszłorocznych wyborach Peter Marki-Zay.

Zadeklarował, że jeśli wygra, jego rząd przygotuje projekt nowej konstytucji, rozprawi się z korupcją, wprowadzi euro oraz zagwarantuje wolność mediów. „Ten reżim (rząd Orbana – PAP) stał się z punktu widzenia moralności nie do utrzymania” – oświadczył.

Apelował do opozycji o dalszą jedność. „Wszystko sprowadza się do jednego pytania: Fidesz czy nie Fidesz” – podkreślił, odnosząc się do partii Orbana.

Sojusz partii opozycyjnych

Po raz pierwszy od objęcia władzy przez Fidesz w 2010 r. sześć największych partii opozycyjnych – Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog – zdecydowało się zawrzeć sojusz przed wyborami parlamentarnymi i przeprowadziła prawybory, w których wyłoniła swojego kandydata na premiera w wyborach w 2022 r.

Marki-Zay, 49-letni bezpartyjny konserwatysta, na węgierskiej scenie politycznej zaistniał trzy lata temu, gdy wygrał przedterminowe wybory burmistrza w swym rodzinnym mieście Hodmezoevasarhely na południu Węgier. Wcześniej jego rola publiczna ograniczała się do wspólnoty katolickiej i koła rodziców miejscowej szkoły. Określa się jako „rozczarowany fideszowiec”. Jak mówi, popierał Fidesz i głęboko przeżył upadek jego pierwszego rządu w 2002 r., ale z czasem przestał być zwolennikiem tej partii, m.in. ze względu na korupcję w jej szeregach.

Według sondaży poparcie dla Fideszu i sojuszu opozycyjnego jest wyrównane, a ok. 25 proc. respondentów jest niezdecydowanych – podaje Reuters.

Leave a Reply