OPEC i Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzegają przed nadchodzącym spowolnieniem!

Zarówno OPEC, jak i MAE alarmują o nadciągającym problemie światowym.

OPEC i Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzegają przed nadchodzącym spowolnieniem!

Zarówno OPEC, jak i MAE alarmują o nadciągającym ekonomicznym problemie światowym związanym z COVID-19.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna, OPEC i Goldman Sachs ostrzegają, że globalny popyt na ropę będzie spadał ze względu na rozprzestrzenianie się wariant Delta.

Wzrost w drugiej połowie 2021 r. został obniżony bardziej gwałtownie, ponieważ nałożono nowe ograniczenia COVID-19 w kilku głównych krajach zużywających ropę, zwłaszcza w Azji, wydaje się, że zmniejszy się mobilność i zużycie ropy” – podała MAE w swoim comiesięcznym raporcie.

Nadciąga fala stagflacji! Mocna inflacja w Chinach, a PKB się kurczy

Obecnie szacujemy, że popyt spadł w lipcu, ponieważ szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Delta COVID-19 osłabiło dostawy w Chinach, Indonezji i innych częściach Azji” – powiedział IEA.

Od lipca kontrakty terminowe NYMEX West Texas Intermediate (WTI) spadły o co najmniej 10%, ponieważ wariant Delta rozprzestrzenia się na całym świecie. Handlowcy obawiają się, że ponowne blokady i/lub bardziej rygorystyczne obostrzenia w Chinach, Europie i USA mogą nadal ograniczać popyt na ropę i skutkować niższymi cenami.

Ostatni rajd cen stracił rozpęd z powodu obaw, że wzrost liczby przypadków wariantu Delta może zagrażać światowej gospodarce, podobnie jak więcej ropy trafiającej na rynek” – powiedział IEA.

WTI futures
WTI futures

Agencja podała, że ​​światowy popyt na ropę „nagle zmienił kurs” w zeszłym miesiącu, po wzroście wydobycia o 3,8 miliona baryłek dziennie w czerwcu dodając, że obniżono szacunki konsumpcji w drugiej połowie tego roku o 550 000 baryłek dziennie.

Jednak MAE twierdzi, że w ostatnim kwartale tego roku, globalne ożywienie gospodarcze powinno odzyskać rozpęd, ponieważ światowe wydobycie ropy powinno osiągnąć średnio 98,9 mln baryłek dziennie.

Podobny do prognozy MAE jest raport Damiena Courvalina z Goldman Sachs, który powiedział klientom, że pojawiły się „przejściowe trudności w popycie” i „coraz więcej dowodów na strukturalne problemy ze zwiększoną podażą”.

Courvalin już w zeszłym miesiącu obniżył swoje oczekiwania dotyczące popytu na rozwijających się rynkach, ze względu na rozwój wariantu Delta, ale w tym czasie „pominął” Chiny przed obniżeniem ratingu.

Teraz Courvalin uwzględnił Chiny w obniżeniu ratingu, ponieważ gospodarka zwalnia z powodu nowych ograniczeń i blokad. Oto, co powiedział:

– W zeszłym miesiącu obniżyliśmy nasze oczekiwania dotyczące popytu na energię elektromagnetyczną ze względu na wariant Delta, pominęliśmy Chiny, gdzie obecnie obniżamy naszą prognozę popytu o 1 mb/d w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, co stanowi podwojenie dotychczasowego szacowanego wyniku.

 

Gospodarka po japońsku

– Popyt w UE, Ameryce Łacińskiej i Indiach zaskakuje w górę, wpływ Delty na naszą prognozę globalnego popytu na ropę pozostaje umiarkowany, utrzymując popyt w ciągu najbliższych dwóch miesięcy na poziomie 97,8 mb/d wobec 98,4 mb/d zrealizowanego w lipcu – zauważa.

– Fala Delty wpłynie na popyt – w tym w Chinach – tylko przez dwa miesiące, zgodnie z poprzednimi cyklami, w tym ostatnio w Indiach – alarmuje.

– Uwzględniliśmy ostatni miesiąc, kiedy obniżyliśmy nasze letnie prognozy globalnego popytu o 1 mb/d, do poziomu z lipca.

– Wpływ fali Delty w Azji Południowo-Wschodniej znacznie się rozwinął, tak jak oczekiwaliśmy do tej pory, z wpływem na paliwa pojazdów osobowych na poziomie 300-400 kb/d, z maksymalnym wynikiem ok. 500 kb/d – dodał.

Natężenie ruchu w Chinach spadło, co oznacza mniej samochodów na autostradach, w wyniku czego spada popyt na produkty naftowe. Mniejsze zatłoczenie na chińskich drogach wynika z nowych ograniczeń rządowych i blokad mających na celu złagodzenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Źródło: Goldman Sachs
Źródło: Goldman Sachs

„Co ważne, obecnie szacujemy globalny popyt na ropę na ok. 98,2 mb/d. Niewielka zmiana  w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni, ponieważ mobilność nadal się poprawia, szczególnie w Europie i Ameryce Łacińskiej, a popyt w Indiach również przewyższa oczekiwania.”

Powiedział, że brak płynności w kontraktach terminowych Brent i rosnący sceptycyzm w zakresie handlu reflacyjnego/inflacyjnego, zwiększyły zmienność na rynku ropy.

E2990C2A 05FA 4FB5 9766 688383D37D0A

Do chóru analityków przewidujących spadek popytu na ropę dołączają OPEC i jego sojusznicy. W swoim najnowszym raporcie miesięcznym kartel naftowy obniżył popyt na ropę w 2022 roku o 1,1 mln b/d przy lepszych perspektywach produkcyjnych.

Te ponure perspektywy pojawiają się w momencie, gdy administracja Bidena wzywa OPEC do zwiększenia wydobycia i obniżenia cen na stacjach dla Amerykanów płacących coraz więcej za benzynę i olej napędowy.

Tak więc poprzednia obniżka prognoz dotyczących popytu na ropę wydaje się być „tymczasowa” i ciążyła już na lipcowych cenach.

Pytanie brzmi, czy rządy na całym świecie będą nadal narzucać blokady lub środki dystansu społecznego, które doprowadzą do dalszego spadku popytu na ropę, co może skłonić OPEC do działania dokładnie odwrotnego od tego, o co błaga Biden.

Podoba Ci się, co robi Paradyzja.com? 
Pomóż nam dotrzeć do innych:
Skomentuj / Udostępnij
Polub / Subskrybuj
Dziękujemy

Leave a Reply