ONZ: Prezydent Rosji zgodził się na udział Czerwonego Krzyża w ewakuacji cywilów z Mariupola

Po wtorkowym spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się „co do zasady" na zaangażowanie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i ONZ w ewakuację cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu - głosi komunikat rzecznika ONZ.

Ukraina, Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/EPA/Roman Pilipey
Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/EPA/Roman Pilipey

Po wtorkowym spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się „co do zasady” na zaangażowanie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i ONZ w ewakuację cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu – głosi komunikat rzecznika ONZ.

„Rozmowy na ten temat będą kontynuowane przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej i rosyjskie ministerstwo obrony” – poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Guterres, który we wtorek w Moskwie spotkał się również z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, powiedział wcześniej, że Narody Zjednoczone są gotowe do pełnej mobilizacji swoich zasobów, aby ratować ludzi w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

Zakłady metalurgiczne Azowstal są ostatnim bastionem ukraińskich obrońców Mariupola. Prawdopodobnie ukrywa się tam też około 1000 cywilów.

Po spotkaniu z Putinem Guterres przekazał także, że zaproponował utworzenie „humanitarnej grupy kontaktowej” oraz współpracę MKCK w celu ewakuacji Ukraińców uwięzionych w Mariupolu.

Putin oznajmił, że „mimo wszystko” liczy na to, że rozmowy pokojowe z Ukrainą przyniosą rezultaty.

Leave a Reply