Odnaleziono ciało starosty płockiego Mariusza Bieńka

Odnalezione na Wiśle w Płocku (Mazowieckie) ciało mężczyzny to zaginiony w niedzielę, po wywróceniu się łodzi, starosta płocki Mariusz Bieniek (PSL) - podały policja i starostwo powiatowe. Poszukiwania starosty trwały od niedzieli. Jego ciało znaleźli wędkarze ponad 20 km od miejsca wypadku.

Odnaleziono ciało starosty płockiego Mariusza Bieńka

Odnalezione na Wiśle w Płocku (Mazowieckie) ciało mężczyzny to zaginiony w niedzielę, po wywróceniu się łodzi, starosta płocki Mariusz Bieniek (PSL) – podały policja i starostwo powiatowe. Poszukiwania starosty trwały od niedzieli. Jego ciało znaleźli wędkarze ponad 20 km od miejsca wypadku.

“Ujawnione zwłoki to ciało starosty płockiego” – przekazała w środę PAP rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku podkom. Marta Lewandowska. Informację o odnalezieniu ciała starosty płockiego podał także w komunikacie samorząd powiatu płockiego. Jak informowała wcześniej policja, dryfujące na Wiśle ciało odnaleźli wędkarze około dwóch kilometrów od mostu im. Legionów Piłsudskiego w Płocku.

Poszukiwania starosty trwały kilka dni

“Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia odnośnie do zaginionego starosty płockiego. Mariusz Bieniek utonął w Wiśle po wypadku, do którego doszło wczesnym wieczorem w dniu 22 sierpnia 2021 r.” – przekazało w środę starostwo powiatowe w Płocku. Jak podkreślono w komunikacie, poszukiwania starosty Mariusza Bieńka trwały kilka dni. “Rodzina, przyjaciele, znajomi, współpracownicy, mieszkańcy Powiatu Płockiego – wszyscy mieli nadzieję na cud. Ten się jednak nie zdarzył” – napisano w komunikacie, informującym o śmierci starosty płockiego.

“Powiat Płocki pogrążył się w żałobie” – podkreśliło starostwo płockie, składając rodzinie i bliskim Mariusza Bieńka wyrazy współczucia. Wspominając starostę płockiego, przypomniano, że jednym z ulubionych jego cytatów były słowa Wacława Potockiego: “Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa, dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa”. “Każdy, kto Go znał, nie ma wątpliwości, że starosta Mariusz Bieniek był bardzo dobrym człowiekiem. Życzliwym, uprzejmym, pogodnym, kulturalnym, uczynnym. Takim, który w bliźnim zawsze szukał przede wszystkim pozytywnych cech. Nie osądzał, nie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. Był po prostu dobry” – napisano we wspomnieniu o Mariusz Bieńku.

Kosiniak-Kamysz: jeden z najlepszych samorządowców, jakich miałem zaszczyt poznać

Kondolencje w związku ze śmiercią starosty płockiego złożyli w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz marszałek województwa mazowieckiego, wiceprezes PSL Adam Struzik. “Zmarł Mariusz Bieniek, starosta powiatu płockiego. Jeden z najlepszych samorządowców, jakich miałem zaszczyt poznać, od zawsze związany z @nowePSL. Wielka strata dla ziemi płockiej. Niech spoczywa w pokoju. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje” – napisał na Twitterze lider ludowców.

“Czasami po prostu brak słów. Trudno uwierzyć, a jeszcze trudniej zrozumieć. Nie sposób się pogodzić. Nagle, zbyt wcześnie odszedł nasz Przyjaciel – Mariusz Bieniek. Starosta Płocki, Ludowiec, oddany regionowi samorządowiec. Wyrazy współczucia dla Rodziny” – napisał na Twitterze Struzik, który także związany jest z Płockiem.

Wygrał wybory zostając najmłodszym włodarzem w kraju

Jak przypomniało starostwo w Płocku, Mariusz Bieniek urodził się 20 października 1983 r. Wraz z żoną oraz córką i synem mieszkał w Wyszogrodzie, z którym przez wiele lat był też związany zawodowo. “W 2002 r., w wieku 19 lat, dostał się na staż do Urzędu Gminy w Bodzanowie i od tego momentu rozpoczęła się jego przygoda z samorządem” – podkreślono w informacji.

Wspomniano także, że w 2007 r. ówczesny burmistrz Wyszogrodu zaproponował Mariuszowi Bieńkowi objęcie stanowiska swojego zastępcy, a następnie – w 2010 r., po decyzji burmistrza o przejściu na emeryturę, Mariusz Bieniek wystartował w wyborach na to stanowisko. “Wybory te wygrał, zostając najmłodszym włodarzem w kraju. Miał wtedy 27 lat” – zaznaczyło m.in. płockie starostwo.

Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo

Do wypadku, w którym zaginął starosta płocki Mariusz Bieniek, doszło w niedzielę wieczorem na Wiśle powyżej miejscowości Świniary niedaleko Płocka. Jak informowała wcześniej straż pożarna, gdy z łodzi wypadło trzech mężczyzn, dwóch z nich wydostało się na brzeg, w tym dzięki pomocy innych osób, natomiast trzeciego mężczyzny – jak się okazało później starosty płockiego – nie udało się odnaleźć, mimo trwającej kilka godzin akcji.

Poszukiwania na Wiśle od miejscowości Świniary w dół Wisły, w kierunku Płocka, kontynuowano w poniedziałek i we wtorek, a także w środę rano. Akcję prowadzone m.in. z udziałem kilkunastu łodzi ochotniczej i państwowej straży pożarnej, a także WOPR i przy użyciu sonarów. Patrolowane były też brzegi rzeki, m.in. przez policję i Straż Miejską. W poszukiwaniach brało udział od 100 do 120 osób.

W związku z wypadkiem na Wiśle, w którym zaginął starosta płocki Mariusz Bieniek, Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo. Dwóch mężczyzn, którzy uczestniczyli w wypadku, zostało przesłuchanych jeszcze w poniedziałek w charakterze świadków.

Według śledczych, ze wstępnych ustaleń wynika, że łódź wywróciła się na Wiśle, gdy wpłynęła na mieliznę – płynący podjęli próbę postawienia łodzi na wodzie, jednak w pewnej chwili starosta płocki oddalił się i nie był w stanie wrócić; dwaj pozostali mężczyźni, mimo podjętej próby, nie zdołali do niego dopłynąć. W poniedziałek, gdy kontynuowano akcję poszukiwawczą, prowadzoną Prokuratura Rejonowa w Płocku potwierdziła, że zaginiony to starosta płocki Mariusz Bieniek, który wraz z dwoma znajomymi wypłynął na ryby – wcześniej tożsamość poszukiwanego była znana nieoficjalnie.

Leave a Reply