Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W całym kraju odbędą się uroczyste obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda odda hołd ofiarom w Krakowie i Warszawie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie udział w Uroczystościach w Warszawie - o godz. 21.00 będzie przemawiał przed Pałacem Prezydenckim.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej Fot. Leszek Szymański
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej Fot. Leszek Szymański

W całym kraju odbędą się uroczyste obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda odda hołd ofiarom w Krakowie i Warszawie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie udział w Uroczystościach w Warszawie – o godz. 21.00 będzie przemawiał przed Pałacem Prezydenckim.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godz. 7.30 w Sejmie, gdzie marszałek izby Elżbieta Witek wraz z Prezydium oddali hołd ofiarom katastrofy składając kwiaty pod tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów zmarłych tragicznie w katastrofie.

Szef MON Mariusz Błaszczak złożył wieńce i zapalił znicze przed tablicami pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, które znajdują się w kompleksie Ministerstwa Obrony Narodowej przy ul. Klonowej w Warszawa – poinformowano w niedzielę na Twitterze MON.

Zaznaczono, że „szefowi MON towarzyszyli przedstawiciele kierownictwa resortu i dowódcy Wojska Polskiego”.

Prezydent Duda odda hołd ofiarom w Krakowie i Warszawie

W Krakowie prezydent Andrzej Duda o godz. 8.00 będzie uczestniczył w mszy na Wawelu, a następnie złoży kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Po godz. 9.00 planowane są wizyty prezydenta na trzech krakowskich cmentarzach – Rakowickim, na Salwatorze i na Bielanach.

O godz. 8.00 odbędzie się msza święta w kościele seminaryjnym w Warszawie, po której złożone zostaną wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Następnie uczestnicy obchodów odwiedzą groby i złożą kwiaty m.in. pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O godz. 11.45 Andrzej Duda w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odwiedzi kryptę ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, a o godz. 12.15 na placu Piłsudskiego złoży kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie pojedzie na cmentarze bródnowski i powązkowski, gdzie również odda hołd ofiarom.

Pokazy filmów i koncerty

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim odbywać się będą pokazy filmowe, a także koncerty.

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zakończą się o godz. 19.00 mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy.

Wystąpienie prezesa PiS

Na godz. 21.00 zaplanowane jest wystąpienie prezesa PiS przed Pałacem Prezydenckim.

Pytany ostatnio przez „Gazetę Polską”, czy można się spodziewać deklaracji ws. śmierci polskiej delegacji w Smoleńsku, Jarosław Kaczyński powiedział: „Wieczorem 10 kwietnia na pewno poruszę ten temat. Odpowiadając na państwa pytanie – tak, zapowiemy konkretne działania. Nie chcę jednak teraz mówić, jakie”.

Delegacje polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego będą brały udział zarówno w lokalnych, jak i w warszawskich oraz krakowskich uroczystościach.

W sobotę mija 12. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Leave a Reply