Brak obecności amerykańskich wojsk pozwolił na nowy sojusz chińskiego reżimu z przywódcami Talibów

Amerykanie opuścili Afganistan, ale polityka nie toleruje próżni. Talibowie przyjęli zaproszenie od przywódców Chińskiej Republiki Ludowej. Szykuje się nowy sojusz.

Brak obecności amerykańskich wojsk pozwolił na nowy sojusz chińskiego reżimu z przywódcami Talibów

Amerykanie opuścili Afganistan, ale polityka nie toleruje próżni. Talibowie przyjęli zaproszenie od przywódców Chińskiej Republiki Ludowej. Szykuje się nowy sojusz.

Wszytko wskazuje na nowy sojusz pomiędzy ChRL, a afgańskimi Talibami, jako że chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się z wyższymi rangą przywódcami Talibów w północno-chińskim mieście Tianjin w środę, 28 lipca.

Jest to postrzegane jako znaczący krok w nowym sojuszu między reżimem komunistycznym, a odradzającą się grupą islamistów, która stara się rządzić Afganistanem po opuszczeniu ich kraju przez wojska amerykańskie.

George Bush: Wycofanie wojsk z Afganistanu łamie mi serce

Według oficjalnych raportów Wang Yi spotkał się ze współzałożycielem talibów, mułłą Abdulem Ghanim Baradarem, który stoi na czele komitetu politycznego grupy. Baradarowi towarzyszyli szefowie talibskich komitetów religijnych i promocyjnych.

Przed spotkaniem chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło nadzieję, że talibowie odegrają zasadniczą rolę w „procesie pokoju, pojednania i odbudowy”.

Po ogłoszeniu całkowitego wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu talibowie szybko rozszerzyli swoją obecność w kraju i teraz kontrolują duże jego połacie. Szybkość, z jaką afgańskie siły bezpieczeństwa straciły kontrolę na rzecz talibów, zszokowała wielu i wzbudziła obawy, że Kabul może bardzo szybko upaść.

Również polscy żołnierze opuścili Afganistan. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat podsumowujący tę misję. Wskazano w nim, że misja w Afganistanie to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego, a polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat.

Ich obecność, podkreślono, była następstwem utworzenia międzynarodowej koalicji po ataku terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku. W misji uczestniczyło przez te lata ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.

Misja w Afganistanie, obok misji w Iraku stanowiła największe wyzwanie dla Wojska Polskiego po II wojnie światowej. To była bardzo trudna misja, skrajnie trudna ze względów wojskowych, geograficznych, klimatycznych, kulturowych. Chcę podkreślić bardzo mocno, że ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierze Wojska Polskiego udowodnili swoją gotowość do służby Ojczyźniepowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Talibowie szukają teraz międzynarodowej „legitymizacji”, ponieważ są gotowi odzyskać władzę całego kraju za pomocą siły militarnej, zwłaszcza afgańskiej stolicy Kabulu, do której amerykański wywiad przyznał, że może być za zaledwie sześć miesięcy.

Al Jazeera również skomentowała kwestię legalności, mówiąc – Środowe spotkanie w chińskim mieście Tianjin, o którym rzecznik talibów Mohammed Naeem powiedział, że było na zaproszenie chińskich władz, było powszechnie postrzegane jako prezent od Pekinu dla legitymacji istnienia, jako nowy sojusz.

Podoba Ci się, co robi Paradyzja.com? 
Pomóż nam dotrzeć do innych:
Skomentuj / Udostępnij
Polub / Subskrybuj
Dziękujemy

Leave a Reply