Chcesz wziąć nowy lek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer? Może zagrażać twojemu życiu!

FDA zatwierdziła Paxlovid, nowy lek firmy Pfizer. Połączenie go z powszechnie stosowanymi środkami rozrzedzającymi krew, niektórymi produktami medycznymi przeciwdepresyjnymi, czy statynami, może powodować poważne lub zagrażające życiu interakcje.

Chcesz wziąć nowy lek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer? Może zagrażać twojemu życiu!

FDA zatwierdziła Paxlovid, nowy lek firmy Pfizer. Połączenie go z powszechnie stosowanymi środkami rozrzedzającymi krew, niektórymi produktami medycznymi przeciwdepresyjnymi, czy statynami, może powodować poważne lub zagrażające życiu interakcje.

22 grudnia tego roku FDA zatwierdziła pierwszy lek do stosowania w sytuacjach awaryjnych. Tabletki o nazwie Paxlovid do stosowania doustnego w leczeniu łagodnej do umiarkowanej choroby koronawirusowej (COVID-19) u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat z pozytywnymi wynikami bezpośrednich testów SARS-CoV-2 i którzy są w grupie wysokiego ryzyka progresji do ciężkiego przebiegu COVID-19, w tym hospitalizacji lub zgonu.

Jak podaje NBC NEWS, nowy środek leczniczy firmy Pfizer, który ma być odpowiedzią na śmiertelnego wirusa, który trzyma w zamknięciu całe populacje, rujnując gospodarkę i więzi społeczne, może nie być wcale bezpieczny dla osób w grupie najbardziej zagrożonej wpływem na wirusa.

Stary jak świat jod jest nową iwermektyną? Kolejne skuteczne lekarstwo na COVID-19 [VIDEO]

 

Na Paxlovid składają się substancje przeciwwirusowe nirmatrelwir i ritonawir.

Ritonawir hamuje CYP3A, kluczowy enzym wątrobowy biorący udział w metabolizmie wielu leków, w tym nirmatrelwiru.

Ritonavir zmniejsza rozpad aktywnego środka przeciwwirusowego w organizmie w terapii Paxlovidem, pozwalając mu dłużej pozostać na poziomie terapeutycznym.

Główny problem polega na tym, że gdy Paxlovid jest połączony z innymi środkami metabolizowanymi przez enzym CYP3A, składnik rytonawiru może zwiększyć toksyczność jednocześnie podawanych leków.

Problem w tym, że te, które mogą wchodzić w interakcje, są powszechnie przepisywane osobom najbardziej narażonym na Covid z powodu innych problemów medycznych.

Obejmują one między innymi: rozrzedzające krew; przeciwpadaczkowe; na nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu; przeciwdepresyjne i przeciwlękowe; immunosupresyjne; sterydy (w tym inhalatory); leczenie HIV; oraz te na zaburzenia erekcji.

FDA opublikowała pełną listę leków, które potencjalnie oddziałują negatywnie z rytonawirem, w tym te, które nie powinny być stosowane w leczeniu przeciwwirusowym Covid.

Peter Anderson, profesor nauk farmaceutycznych na University of Colorado Anschutz Medical Campus, produkty medyczne, które mogą wchodzić w interakcje, są powszechnie zalecane pacjentom z COVID.

Inne z tych potencjalnych interakcji nie są trywialne, a niektórych interakcji należy całkowicie unikać – dodał.

Niektóre pozostają pod kontrolą, ale z niektórymi trzeba bardzo uważać.

Anderson radzi, aby każdy, kto szuka produktu o nazwie Paxlovid, który należy podać w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów, poinformował swoich lekarzy i farmaceutów o wszystkich przyjmowanych lekach na receptę i suplementach, a także o wszelkich dostępnych bez recepty.

ICAN: FDA i Pfizer utajnili jeden ze składników szcze****ki! To ponad 20% jej zawartości. Co mają do ukrycia?

Leave a Reply